středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
logo
© Archiv pořadatele



Nový umělecký šéf Divadla loutek představuje své vize

OSTRAVA: Divadlo loutek Ostrava má od 1. listopadu nového uměleckého šéfa. Stal se jím Jakub Maksymov, režisér, pedagog a autor. Nové vedení divadla jej oslovilo s nabídkou a Jakub Maksymov plánuje rozvíjet divadlo jako prostor, který bude dětské a mladé publikum inspirovat k hlubšímu přemýšlení o světě a jeho hodnotovém uspořádání.

Autor článku: 
Tereza Zlámalová

Do divadla loutek přichází Jakub Maksymov v sezóně, kterou přebírá po bývalém vedení divadla: „Po úspěšně zvládnutém 15. ročníku mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse nás čekají dohromady tři premiéry. Právě nyní připravuje mladý a talentovaný československý tandem tvůrkyň Markéty Bockové a Laury Čermákové inscenaci pro nejmladší diváky "Medvěd, který tam nebyl", jehož premiéra nás čeká již 24. listopadu. Hned poté se vrhneme do příprav oslav sedmdesátin divadla, které vyústí 15. prosince slavnostním večerem. Dále se tuto sezónu mohou zejména starší diváci těšit na "Farmu zvířat" v režii Viktorie Vášové a "Krokodýlka", jehož se ujme naše dramaturgyně Tereza Agelová.“ prozrazuje plány následujících měsíců Maksymov.

Jako svůj největší úkol vidí Jakub Maksymov připravit pro diváky takový repertoár, který je nebude podceňovat. „Pro diváky dospívající, pro ty nejmladší i pro jejich dospělý doprovod bych chtěl, abychom tvořili plnohodnotná umělecká díla – tedy takové divadlo, které neinfantilizuje ani přehnaně nezjednodušuje. I když je potřeba brát ohled na specifické dispozice mladých diváků – tedy na jejich o něco kratší životní zkušenost a o něco menší penzum znalostí, jimiž disponují – nepovažuji za nutné je mentorovat či poučovat,“ dodává.

V této chvíli již Jakub Maksymov intenzivně připravuje také sezónu následující: „Diváci se již nyní mohou těšit například na nový projekt, kterého se ujme mezinárodně oceňovaná režisérka Veronika Riedlbauchová, autorka úspěšných inscenací pro děti "Do hajan" či "To je Andělení" v divadle Drak. Dalším tvůrcem, který se u nás následující sezónu představí, bude zkušený režisér Jiří Ondra. Dalších dvou premiér se ujmu osobně. V jejich rámci bych rád navazoval na svůj dlouhodobý zájem o moderní loutkové divadlo. V dalších sezónách budeme spolupracovat i s předními zahraničními tvůrci loutkového divadla, například se slovinským režisérem Tinem Grabnarem nebo chorvatskou režisérkou Tamarou Kučinović.“ doplňuje.

Jakub Maksymov je absolventem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, spolupracoval s divadly a nezávislými soubory v ČR i zahraničí. Za svou pětiletou profesionální kariéru již režíroval na Slovensku, v Srbsku, Bosně a Hercegovině, Severní Makedonii, Francii či v Německu. Své inscenace většinou tvoří jako adaptace prózy, výchozím bodem koncepce nebo zkoušení ale není samotný text, ale právě konkrétní materiál, objekty, hmota. Je držitel ceny divadelních novin za sezónu 2019/2020 – Cena za nejlepší inscenaci v kategorii výtvarné a loutkové divadlo – a držitel ceny Divadelní kritiky v kategorii Talent roku z roku 2020. Jeho inscenace získaly řadu mezinárodních cen a v roce 2021 byl projekt Na vukovom tragu, který vznikl v srbském divadle Pozoriště Mladih v jeho režii, vybrán do programu ASSITEJ World Congress v Tokyu.

 

 

 

Divadlo loutek Ostrava, příspěvková organizace, je profesionální scénou pro děti a mládež regionu severní Moravy a Slezska. Zřizovatelem Divadla loutek Ostrava je statutární město Ostrava. Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě až čtyři představení pro žáky mateřských, základních nebo středních škol. V neděli se konají dopolední i odpolední „rodinná“ představení pro děti a jejich dospělý doprovod. V průběhu týdne pak hraje divadlo představení určená i dospělým divákům. DLO nabízí také umělecko-vzdělávací programy – semináře a dílny pro žáky, ale i pro pedagogy.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024