středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Z představení
© Foto: Ondřej LemonNový Rudý prezident ve středu zahájí sezónu jediného tuzemského satirického Divadla RePublika

15.09.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek

Před dvěma lety proběhla v pražském Rock Café světová premiéra dramatizace knižního bestselleru Jaroslava Kmenty Boss Babiš, kterou uvedlo jediné satirické divadlo v Česku Divadlo RePublika. Pro velký úspěch se tvůrci rozhodli sáhnout po další knize uznávaného investigativního novináře a spisovatele a zdramatizovat ji, tentokrát si zvolili knihu Rudý Zeman. S novým představením divadelníci zahájí ve středu 15. září v pražském Rock Café divadelní sezónu.

Měsíc poté, co jediné satirické divadlo v tuzemsku Divadlo RePublika uvedlo premiéru na mnoha místech v zemi zakázaného divadelního představení Boss Babiš, se kvůli celosvětové pandemii Covidu zavřela divadla. I přesto během měsíců, kdy se smělo hrát, se představení doposud odehrálo téměř stokrát.

„Za poslední dva roky divadla spíš nehrála, než hrála, ale i přes to se podařilo uvést více než 90 repríz. A to i přes to, že v některých divadlech měli strach tento titul uvádět. Tomuto se věnovala i reportáž v pořadu České televize 168 hodin. Po jejím odvysílání jsme zjistili, že pořád je spousta míst, kde se za svůj názor nebojí,“ říká ředitel Divadla RePublika Jan Julínek.

Pro velký úspěch představení Boss Babiš se autor inscenace Jan Nosek Novák rozhodl podívat na další knihy Jaroslava Kmenty. Tentokrát si pro dramatizaci vybral knihu Rudý Zeman a nechal se jí volně inspirovat.

Nové představení tvůrci nazvali Rudý prezident a rozhodli se, že s ním otevřou ve středu 15. září v 19:30 v pražském klubu Rock Café, který je jejich domovskou scénou, novou divadelní sezónu. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím předprodejního portálu GoOut.net i na místě.

„Nebezpečí plíživé totality volbami neskončilo. Příští rok nás čekají prezidentské volby a myslím, že je potřeba být ve střehu. Rudý prezident není jen jeden. V moderní historii jsme jich měli více a jde o to, aby takový nebyl i ten budoucí,“ říká spoluautor představení Jan Nosek Novák.

V Rudém prezidentovi se představí Jana Mudráková, Matyáš Procházka, Jan Nosek Novák a Jan Julínek.

„Kdo četl Rudého Zemana, tak se pravděpodobně moc nebavil. Spíš se děsil nebo měl pocity nevolnosti. Představení Divadla RePublika je však čistá komedie. Jak je u nás zvykem, nahlížíme na vážné věci úsměvnou formou, tak, jak je to u Čechů zvykem,“ doplňuje jej ředitel Julínek.

Termíny představení Divadla RePublika v pražském Rock Café:

15. 9. 2022, 19:30 –    Rudý prezident

3. 10. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

15. 10. 2022, 19:30 –  Rudý prezident

3. 11. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

6. 11. 2022, 19:30 –    Rudý prezident

5. 12. 2022, 20:00 –    Rudý prezident

7. 12. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

Vstupenky na všechna představení lze zakoupit prostřednictvím předprodejního portálu GoOut.net.

Tvůrci počítají s tím, že se stejně jako s představením Boss Babiš, i s představením Rudý prezident rozjedou po celé republice a budou tuto novinku hrát ve větších i menších sálech či klubových scénách.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022