čtvrtek
23. května 2024
svátek slaví Vladimír
Nový Almanach Matice Slezské v Bystřici nad Olší je na světě!
© Teodor HyblerNový Almanach Matice Slezské v Bystřici nad Olší je na světě!

ČR: Letošní almanach je opět věnován význačným výročím a událostem na Těšínsku. Významnou osobností, kterou si letos připomeneme, je svatá Hedvika Slezská. Tato patronka Slezska, narozená před 850 lety, zakládala kláštery, kostely, posilovala křesťanství ve Slezsku a proslula svou dobročinností.

Autor článku: 
Teodor Hybler

Další událostí, která se zcela jistě zapíše do historie, je slavnostní odhalení obnoveného sousoší československých legionářů v Památníku obětí sedmidenní války a plebiscitu na městském hřbitově v Orlové, který byl v červnu 1939 zničen. Při jeho odhalení v roce 1928 byli členové Matice slezské z Bystřice a členové bystřického Sokola. Nepochybně jde o nejvýznamnější místo připomínající moderní československou, potažmo českou historii v prostoru Těšínského Slezska, a zároveň je také němým, ale výmluvným svědkem těchto událostí. V návaznosti na tuto událost je v almanachu zařazeno 105. výročí tzv. Sedmidenní války o Těšínsko. Tato událost byla doprovázená vzpomínkovou poutí organizovanou ministerstvem obrany České republiky společně s Československou obcí legionářskou.

Připomeneme si také jednoho z nejvýznamnějších českých malířů první poloviny 19. století, Josefa Mánesa, jehož maminka se na Těšínsku narodila, a který zde v letech 1846 a 1854 vytvořil zcela unikátní kresby místních žen. Tomuto malíři byl v roce 1955 ve Stříteži postaven Památník a od roku 1979 je pořádán na jeho počest turistický pochod nazvaný Mánesová stezka, letos již po pětačtyřicáté. Almanach, jehož editorem je bystřický kronikář PhDr. Petr Majer, vyšel v nákladu 400ks a veřejnosti byl představen na Dni Bystřice v sobotu 11. května 2024.

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024