čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Logo
© Archiv pořadateleNové služby pro školní kolektivy a registrace učitelů zdarma

ZLÍN: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně od března nabízí pedagogům cenově zvýhodněnou registraci, na Den učitelů pak roční registraci zcela zdarma. Novinkou jsou také služby Knížka do lavice a Hra do lavice, které mohou zpestřit výuku matematiky a českého jazyka.

Autor článku: 
Gabriela Winklerová

28. březen, den narození Jana Amose Komenského, je v České republice Dnem učitelů, vyhlášeným k poctě pedagogů, jako morální ocenění jejich práce. Také knihovna si učitelů váží, jakožto svých klíčových partnerů v oblasti celoživotního vzdělávání a zprostředkování přístupu k informacím.

„Utváření informačně gramotné společnosti je naším společným cílem a nezastupitelnou roli pedagogů v tomto procesu bychom rádi ocenili. A proto Krajská knihovna Františka Bartoše zavedla od 1. března 2022 zvýhodněnou roční registraci pro učitele za 90 Kč. 28. března 2022 navíc jako dárek ke Dni učitelů nabídneme všem pedagogům roční registraci úplně zadarmo,“ uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka.

Akce se vztahuje na učitele mateřských, základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol – státních i soukromých, dále učitele jazykových škol nebo ZUŠ, asistenty a vychovatele. A to jak pro nově registrované, tak stávající čtenáře. Stačí se prokázat potvrzením od zaměstnavatele či průkazem ITIC.

Dlouhodobě pracujeme na funkčním propojení knihovny se školním prostředím. Nabízíme pestrou paletu vzdělávacích programů pro školní kolektivy, a to od škol mateřských až po střední školy. S nabídkou vzdělávacích programů se snažíme vyjít vstříc aktuálním potřebám a požadavkům moderní výuky, každoročně ji aktualizujeme a doplňujeme. Dostupná je online na kfbz.cz/skoly,“ dodává vedoucí dětského oddělení Jana Hoferková.

Vedle vzdělávacích programů mohou školní kolektivy využít dvě nové služby knihovny – Hra do lavice a Knížka do lavice. Ty spočívají v půjčování souborů her a knih pro jednotlivé třídy základních škol s cílem zatraktivnit a zpestřit výuku a zvýšit zájem žáků o vyučované předměty. Hra do lavice obsahuje deskové hry určené pro práci v hodinách matematiky, na výběr je například Superfarmář, Digit nebo Ubongo a další. Knížka do lavice nabízí k zapůjčení soubory knih vždy minimálně o 30 exemplářích pro jednotlivé třídy základních škol, určených pro práci v hodinách českého jazyka, případně ve čtenářských kroužcích či literárních klubech. V nabídce jsou tituly českých i zahraničních autorů, mezi jinými Babička drsňačka Davida Williamse nebo Prašina Vojtěcha Matochy. Půjčování knih i her je zdarma, podmínkou je registrace školy jako uživatele knihovny – právnické osoby. Seznam titulů a více informací jsou dostupné na webu knihovny kfbz.cz/kdl a kfbz.cz/hdl. Pořízení souborů bylo podpořeno dotačním programem MAP – Místní akční plán rozvoje vzdělávání (ORP) Zlín.

 

Spolupráce knihoven a škol v našem kraji probíhá již řadu let. Našim cílem a společným zájmem je mimo jiné podpořit dovednost žáků i dospělých pracovat s informacemi a přispět tak k utváření společnosti informačně gramotných lidí, kteří se dovedou zorientovat v současném nepřehledném světě plném informací,“ uvedla krajská radní pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová. „První zmínky, které hovoří o využití médií ve vzdělávání, můžeme najít již u Jana Ámose Komenského. Ten sice neznal internet a sociální sítě, noviny ale považoval za významného činitele při vzdělávání studentů a jejich čtení zahrnoval do své výuky.“ 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024