středa
5. srpna 2020
svátek slaví Kristián
Tomáš Hejtmánek s díly na večerní aukci v Arthouse Hejtmánek foto Arthouse Hejtmánek
© Foto: Arthouse Hejtmánek

Nové aukční rekordy v Arthouse Hejtmánek: Václav Špála za 10,5 milionu korun

PRAHA: Obraz Koupání od Václava Špály z roku 1915 se 10. prosince na Večerní aukci v Arthouse Hejtmánek vydražil za 10 540 000 korun: vrcholně kubistický obraz ceněného malíře poskládaný z ploch červené, modré a bílé barvy se tak po napínavé licitaci u Hejtmánků prodal v novém aukčním rekordu. Rekord zaznamenala i Květa Válová, jejíž obraz Čtyři proti všem z roku 1968 vystoupal až na 2 480 000 korun. V aukci určené pro náročné investory a sběratele se vydražila díla za 37 887 580 korun.

Autor článku:
TZ/ika

Úspěšnost aukce dosáhla téměř 80 %. Všechny ceny jsou už uváděny včetně aukční provize 24%.

„Chuť investorů a sběratelů umění kupovat roste, trh s uměním prožívá zlaté časy a ochlazení ekonomiky, o němž se někdy mluví, v naší branži rozhodně nepociťujeme,“ komentuje výsledky aukce majitel aukčního domu Tomáš Hejtmánek. Podle něj vzestup cen u nejznámějších autorů táhne vzhůru i ceny starožitností, soch, plastik, nábytku a užitého umění. Také na ty se Arthouse Hejtmánek dlouhodobě zaměřuje, stejně jako na kvalitní díla autorů méně známých či neprávem opomíjených.

Lada, Paštéka, Liebermann i Hofman

V pořadí už 11. aukce u Hejtmánků nabídla zájemcům o umění celkem 199 položek.

Nového majitele získala ojedinělá kresba Vánoce - Štědrý den (1937) od Josefa Lady s typickými motivy tradičních českých Vánoc: rozměrem dosud největší dílo, jaké se zatím na našem aukčním trhu objevilo, odklepl licitátor za 1 612 000 korun.

Vedle Špály a Válové si rekordní prodej si připsal i významný slovenský malíř Milan Paštéka s obrazem Pri stole (1977), u kterého se příhozy vyšplhaly až na 744 000 korun. Působivé plátno Kůň na pobřeží (1908), vydražené za 458 000 korun, se pak stalo na domácím aukčním trhu dosud nejdráže prodaným dílem německého malíře Maxe Liebermanna.

Úspěšného prodeje se dočkal obraz Pařížský bulvár v noci (20. léta 20. století) ruského impresionisty Konstantina Korovina (1 240 000 korun) či plátno Projížďka v zimě (1896) Jaroslava Věšína, bravurního malíře českého původu působícího u dvora bulharského cara (744 000 korun).

Unikátní, přes dva metry vysoká socha Siréna (1964-1965) od Ladislava Zívra byla vydražena za 434 000 korun. V oblasti kresby dosáhl svého autorského maxima Karel Malich s pastelem Vynořily se trsy rukou s neznámým světelným poselstvím: i toto imaginativní dílo vystoupalo na úctyhodnou sumu 434 000 korun.

Z kolekce užitého umění zaujaly například dvě glazované kubistické vázy Vlastislava Hofmana, z nichž jedna našla svého kupce za rekordní částku 868 000 korun. Také tento autor dosáhl u Hejtmánků svého dosud nejlepšího prodeje.

Mezi šperky byl nevýše vyvolávanou položkou prsten s pětikarátovým diamantem: nádherný kus se s finální cenou 1 116 000 korun stal dosud nejdráže prodaným prstenem na domácím aukční trhu.

Bitva nastala i o zlatou medaili, udílenou za zásluhy ruským carem Alexandrem I.: vzácná plaketa se zastavila až na 1 364 000 korunách.

Sběratelským bonbónkem se stala rovněž nenápadná dřevěná krabička s plastickým květinovým dekorem navržená ruskou kněžnou Marií Teniševovou, zakladatelkou výtvarné dílny Talaškino: tu z vyvolávací ceny 50 000 korun vyhnali urputní dražitelé až do závratné výše 682 000 korun. Nešlo ale o překvapení: podobné vzácné kusy od ruských umělců z počátku 20. století byly u Hejtmánků už dříve prodány s pětadvacetinásobným nárůstem.

www.arthousehejtmanek.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Výběrová komise doporučila ministru kultury L. Zaorálkovi po 2. kole konkurzu na generální ředitelku/ředitele Národní galerie v Praze (dále NGP) tři kandidáty na tuto pozici v tomto pořadí: 1. Marek Pokorný, 2. Alicja Knast, 3. Jiří Fajt.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
04.08.2020

ČR: Josef Kubáník, herec a autor bestselleru Poslední deník Květy Fialové, vydává další knížku. Svůj román nazval jednoduše Herec a čtenáře v něm zve do lákavého světa divadla a filmu. Čtivý, napínavě vystavěný příběh s neobvyklým rozuzlením vychází v Nakladatelství ZEĎ 8. září.

Celá ČR
Co se děje
05.08.2020

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020