pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Ivo Hucl
© Jan Dienstbier



Nová kniha - Ivo Hucl Návrat ke kruhu

ČR: V Bezejmenné edici právě vychází kniha básnických textů Iva Hucla Návrat ke kruhu. Představuje rozsáhlý autorský výběr z tvorby básníka, kurátora a zakladatele Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích. Téměř pět set básní mapuje jeho cestu od normalizace, kdy své texty publikoval pouze v samizdatu, přes období osobního hledání, až k otevření se imaginaci, člověku a přírodě.

Autor článku: 
TZ/jal

Především tu ale jsou zastoupeny texty novější, kterými autor osobitým způsobem navazuje na východní myšlení a českému čtenáři ho zatavuje do srozumitelných básnických obrazů. Zahrnuty jsou i dosud nevydané sbírky a skladby z posledních let Neovladatelný jazyk, Písně popela, Pocta kalu, Slepé zrcadlo a existenciální básnická koláž Broken words, kterou autor vytvořil společně s čínským básníkem a disidentem Liao I-wu. 

Sbírku doprovází dvacet dva konceptuálních kresebných úvah Františka Stekera, pedagoga Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, dále tři eseje z pera japanologa a religionisty Robina Shōena Heřmana, hudebního publicisty Pavla Klusáka a literárního historika Vladimíra Novotného. Texty doplňuje rozsáhlá fotografická příloha z archivů Jana Dienstbiera, Radka Kodery, Robina Shōena Heřmana, Tomáše Tykala, Alžběty Huclové, Daniela Šperla, Martina Chaloupky, Anny Charouzové, Ivety Merglové a Hany Větrovské.

Knihu vydala Bezejmenná čajovna jako 6. svazek Bezejmenné edice s finanční podporou Plzeňského kraje v redakci Vladimíra Novotného. Grafický návrh knihy zpracovalo studio Bušek&Dienstbier. Vydání první, 472 stran.


Návrat ke kruhu je nevšední knihou transformace a vnitřní proměny, knihou o návratu k prostému žití a ratio essendi v nás; k básním, které svět nepopisují, ale vidí. 

 

Ivo Hucl (1961)
je český básník, kurátor a kulturní aktivista, ale též zakladatel Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích nedaleko Plzně, v nichž žije. Před rokem 1989 pracoval v dělnických profesích a své texty publikoval pouze v samizdatu. Doma i v zahraničí realizoval řadu výtvarných výstav, festivalů a slavností, často s tematikou Dálného východu. Hned za vydání své první knihy Ostrovní básně v roce 2010 obdržel literární Cenu Bohumila Polana. Texty z této publikace se dočkaly několikerého hudebního a rozhlasového zpracování, například Rantand Ensemble, DoMa Ensemble, Ondřej Smeykal nebo DG 307. Jeho předposlední kniha krátkých lyrických textů Prach prázdna byla nominována na Státní cenu za literaturu. Literární historik Vladimír Novotný charakterizuje jeho poezii slovy „básně, které vždy musí jít za něčím jiným”. Dosud vydal pět básnických sbírek a dva svazky esejů.

 

Knihu Návrat ke kruhu objednávejte na adrese:

bezejmenna@volny.cz nebo na tel: 723 406 787

Ke koupi bude též v Bezejmenné čajovně ve Šťáhlavicích

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024