pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta



Norské fondy podpoří Plzeňský kraj

Ilustrační foto - Klenová, zámek a hradV muzeích a galeriích zřizovaných Plzeňským krajem jsou uloženy tisíce sbírkových předmětů, které od svého deponování ve sbírkové instituci nikdy nebyly z finančních důvodů odborně ošetřeny, konzervovány či restaurovány. V muzeu totiž působí pouze jediný restaurátor pro celý kraj.

 

 

„Projekt Zlepšení péče o movité kulturní dědictví v regionu Plzeňského kraje uložené ve sbírkách regionálních muzeí a galerií zřizovaných Plzeňským krajem vznikl na počátku roku 2005, kdy jsme se dozvěděli o možnosti získání finančních prostředků z tzv. Norských fondů. Ve spolupráci s plzeňskou Regionální rozvojovou agenturou a řediteli muzeí a galerií zřizovaných krajem jsme pak zpracovali podklady pro příslušnou žádost.

Projekt se týká všech jedenácti námi zřizovaných organizací a je rozdělen na tři části: restaurování a digitalizace, vybavení depozitářů, práce stavební povahy. Celková částka se pohybuje kolem 21 milionů Kč, z toho by 85 % mělo jít z Norských fondů, 10 % uhradí organizace ze svého rozpočtu a 5 % přispěje Plzeňský kraj.

Vzhledem k tomu, že v období mezi podáním a schválením projektu posílil kurz české koruny, je částka ve skutečnosti nižší o 3 miliony Kč. Zmíněnou sumu uhradí ze svého rozpočtu Plzeňský kraj. Kvůli havarijnímu stavu však musela být jedna předkládaná aktivita realizována ještě před přidělením financí, a Norské fondy tak svůj příspěvek snížily cca o 1 milion Kč.

Celkově tedy grant z NF činí 552 213 euro, což je při současném kurzu ─ cca 25 Kč za 1 euro ─ 13 805 325 Kč. Celý projekt má být ukončen do závěru roku 2011,“ přibližuje základní údaje vedoucí oddělení odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Plzeňského kraje Bc. Vladimír Líbal.

V současné době se připravuje zadávací dokumentace pro jednotlivá výběrová řízení. Bude jich přes padesát a musí je schválit Rada Plzeňského kraje. Právě tento požadavek odsunul realizaci projektu zhruba o půl roku.

Do této části projektu se přihlásilo všech jedenáct kulturních institucí zřizovaných Plzeňským krajem zabývajících se sbírkotvornou činností.

Jde o osm muzeí, dvě galerie a o Studijní a vědeckou knihovnu v Plzni. Právě tato knihovna s krajskou působností vznesla nejvyšší požadavek – 2 miliony 200 tisíc Kč, které chce použít převážně k reformátování na mikrofilm s následnou digitalizací deníku Pravda z let 1945 až 1991. Jde o záchranu jejího fyzicky nejohroženějšího fondu.

Muzeum a galerie v Mariánské Týnici potřebuje 1 milion 400 tisíc Kč, z nichž největší část poslouží k restaurování textilií, obrazů a plastik, opomenut nebude ani knihovní fond, u něhož půjde zejména o staré tisky a tisky z 19. století nadregionálního významu. N

ejnižší sumu, tedy 300 tisíc, požaduje Galerie Klatovy-Klenová na kompletní restaurování hrací skříňky z mobiliáře zámku Klenová, pocházející ze začátku 19. století.

Do druhé a třetí části projektu – na vybavení a případné stavební úpravy – se přihlásilo osm muzeí a galerií zřizovaných Plzeňským krajem.

S nejvyšším požadavkem na finanční prostředky přišlo Západočeské muzeum v Plzni, které chce za 2645 tisíc Kč pořídit do depozitářů zejména vhodné regály, mapové skříně a skříně na sbírku olejomaleb hub, ale i potřebné UV folie či žaluzie do oken. Muzeum Sušice využije 1 milion Kč na mobilní regálový systém, na tři samostatné zásuvkové skříně a na tři odvlhčovače.

Nejmenší částku na zařízení depozitáře požadovala Západočeská galerie v Plzni. Ta plánuje obstarat za 400 tisíc Kč regály, provést úpravu a opravu objektu a nakoupit prachotěsné dveře na vzácná umělecká díla.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024