V pondělí 18. dubna v 18 hodin se v Brně v rámci cyklu Přednášky v Rakouské knihovně koná přednáška Jiřího Gruši - Beneš jako Rakušan.
Úvodní slovo bude mít Mojmír Jeřábek, překladatel Jiřího Gruši, setkání moderuje Roman Kopřiva z Ústavu germanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Na přednášku naváže diskuse a prezentace knihy Beneš jako Rakušan spojená s autogramiádou autora.
Po mnohaletém potýkání s německými nacionálními argumenty "případu Beneš" reaguje autor nyní na ty české. Autor zaujme čtenáře i formou: odborný esej přechází v osobitý tvar - něco jako "román faktu".
Jiří Gruša - básník, romanopisec, esejista, překladatel, historik a filozof, bývalý dlouholetý velvyslanec v Německu a Rakousku, prezident Mezinárodního PEN klubu a ředitel Diplomatické akademie ve Vídni. Jiří Gruša žije v Merlu u Bonnu.
Vstup na akci je volný až do vyčerpání míst v sále. Místem konání je Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně, Kounicova 65a.
V úterý 19. dubna 2011 v 18 hodin představí Jiří Gruša svou knihu Beneš jako Rakušan v Rakouském kulturním fóru v Praze.
Odborný esej Jiřího Gruši o Eduardu Benešovi vznikl na základě německy pronesených přednášek a čtení. Impulsem bylo i autorem iniciované benešovské sympozium na vídeňské univerzitě v roce 1999. Z původního záměru reagovat na známé argumenty slýchané v Německu a v Rakousku však autor došel k názoru, že je třeba promluvit také o českých nacionálních argumentech.
Jiří Gruša, básník, prozaik, esejista, odborným vzděláním však historik a filozof, vytvořil zcela osobitý tvar, který bychom mohli nazvat „románem faktu” – umělecky vysokým stylem podává své vidění historických postav Beneše, Hitlera, Gottwalda ad. Jako historik se přitom opírá o důkladnou znalost sekundární literatury a pramenů. A proč Beneš jako Rakušan? Inu, to vysvětlí autor hned na začátku…
Kniha vyjde poprvé v březnu 2011 v nakladatelství Barrister & Principal, Brno. Německy kniha dosud nevyšla.