PETŘVALD: Muzeum Těšínska Vás zve na výstavu „Školství na Těšínsku – Z petřvaldských školních lavic“, která probíhá ve výstavní síni Technického muzea Petřvald, K muzeu 89, Petřvald u Karviné.
Škola vždy měla a má nezastupitelný význam pro život každého člověka i celé společnosti. Vývoj školství a vzdělanosti má mnohasetleté kořeny. Neomezený vliv katolické církve na školství v našich zemích byl prolomen až v období tereziánských reforem ve 2. polovině 18. století. Mj. byla uzákoněna povinná školní docházka pro děti od 6 do 12 let. Na venkově byly zakládány tzv. triviální školy (vyučovalo se čtení, psaní, počtům), ve městech školy hlavní a v hlavních městech školy vzorové, které vychovávaly také učitele.
Zeynkova nařízení pro Slezsko z roku 1873 umožnila, že místí školní rady měly právo většinou hlasů změnit slovanský vyučovací jazyk v německo-český nebo německo-polský. Toto nařízení mělo velký význam pro náš region, ve kterém žila společně řada národností. O výchovu polských studentů v našem regionu pečovalo Towarzystwo Pomocy Naukowej. Po vzoru českých matic školských byla založena v roce 1885 Macierz Szkolna. Zřízením českého reálného gymnázia v roce 1909 v Orlové, Učitelského ústavu v Polské (od r. 1919 Slezské) Ostravě a polského gymnázia v Orlové se rozšířily další možnosti vzdělávání.
V samotném Petřvaldě působil učitel již v roce 1660. Petřvald byl tehdy součástí šenovské farnosti a zdejší děti proto dlouhá desetiletí navštěvovaly farní školu u kostela v Šenově. První oficiální škola v Petřvaldě byla zřízena v roce 1791. Tak jak se rozvíjela těžba uhlí, rostl i počet přistěhovalých rodin s dětmi a kapacita školy brzy nestačila.V říjnu 1854 byla proto vystavěna škola „U kostela“, v roce 1898 pak Novodědinská škola „Kaiser Franz Josef I. Jubileumschule 1848–1898“.
Základní kámen školních budov, ve kterých měly být umístěny dvě školy měšťanské i pětitřídní česká obecná škola, byl položen 14. srpna 1923 a v únoru 1925 byla nová škola předána k užívání, od listopadu téhož roku nesla název „Masarykova škola“. Po skončení 2. světové války bylo v Petřvaldě na obecních školách zapsáno jako školou povinných 479 dětí a na měšťanských školách 344 dětí. V devadesátých letech minulého století byla zahájena generální rekonstrukce objektu této školy, na níž se začaly projevovat důlní vlivy. Náhradou za tuto poškozenou školu byla vybudována Základní škola Školní 246.
Na výstavě je možné zhlédnout například dobové školní pomůcky, fotografie, učebnice či vysvědčení. Interiér školní třídy navozuje atmosféru školního vyučování počátkem 20. století.
Informace na: tel.: 596 541 092, e-mail: petrvald@muzeumct.cz
a na www.muzeumct.cz.