pátek
23. srpna 2024
svátek slaví Sandra



Souputníci Zdenky Braunerové

od 27.08.2009 do 20.11.2009

Skupinová fotografie v ateliéru T. F. Šimona, 1932 ROZTOKY: Středočeské muzeum Roztoky u Prahy, Zámek čp. 1, pořádá zajímavou výstavu, která představí dva z mnoha výtvarníků, kteří byli českou výtvarnicí Zdenkou Braunerovou (1858– 1934) ve své umělecké tvorbě ovlivněni. Na mladou uměleckou generaci nejsilněji zapůsobila její grafická a knižní tvorba, mj. na Františka Koblihu (1877–1962) a Jana Konůpka (1883–1950), pro něž znamenal široký rejstřík grafických technik nové možnosti výrazových prostředků v tvorbě.

Oba byli, stejně jako Zdenka, ctiteli krásné literatury a obdivovali Julia Zeyera. Z toho vycházel společný zájem o úpravu krásné knihy a její spojení s grafikou, ať už v podobě listu na frontispice nebo ex libris.

František Kobliha ve starší knižní tvorbě uchoval ornamentálně rámovaná zrcadla titulních listů, ale v mladších pracích opustil tato pravidla knižní úpravy ve prospěch volnější vazby mezi písmem a jeho grafickým doprovodem, podobně jako J. Konůpek, a přiklonil se k celostránkové knižní ilustraci. V jeho díle najdeme obdiv k Itálii a zaujetí pro atmosféru staré Prahy. Jeho grafická nokturna nejsou však tak dramatická, zato mnohem patetičtější. Exotické až fantastické krajiny jsou dalším tematickým okruhem, v němž se mohla rozvinout jeho imaginace, a s tím souvisí také zaujetí pro květiny, které zachytil nejen v samostatných grafických listech, ale často také v drobných ex libris.

Východiskem pro díla Jana Konůpka je niterné náboženské zanícení, jehož intenzita souzní s vizionářstvím Františka Bílka. Byly mu blízké Bílkovy mystické protáhlé postavy i postava poutníka s autobiografickými rysy. Podobně jako v případě přítele Koblihy se Konůpkovy vize v pozdním období tvorby po druhé světové válce přenesly z mystických vidění do abstrahovaných kosmických vizí. To je však již za hranicí doby společného setkávání, uzavřené v polovině třicátých let, kdy František Kobliha, tehdejší předseda Spolku českých grafiků Hollar, převzal po zesnulé Zdence Braunerové její uměleckou pozůstalost.

Výstava Souputníci Z. Braunerové byla zahájena 27. srpna 2009 v 17 hodin v Malé výstavní síni roztockého zámku, úryvky ze vzpomínek a statí obou umělců přednese Václav Pavlík.

Otevřeno:

Areál zámku je otevřen celoročně, denně mimo pondělí 10 - 18 hodin (pokud je pondělí svátkem, je otevřeno). Vstupné: plné 50 Kč, snížené 20 Kč.

Ateliér Z. Barunerové je otevřen duben - říjen, denně mimo pondělí 10 - 18 hodin (pokud je pondělí svátkem, je otevřeno), rezervace na telefonu 233 029 060 (v návštěvní době), maximální počet ve skupině je 7 osob. Vstupné: plné 50 Kč, snížené 25 Kč, vstup výhradně na časové vstupenky zakoupené v areálu zámku.

Více informací získáte na tel.: 233 02 90 11, fax: 233 02 90 33,

e-mail: muzeum@muzeum-roztoky.cz a na http://www.muzeum-roztoky.cz.

Mohlo by vás také zajímat...