pondělí
29. července 2024
svátek slaví Marta
Slovanský pramen patří mezi nejnavštěvovanější v Priessnitzových lázních.
© Věra Janků



Německý spolek přírodní léčby pomáhá obnovit pramen v jesenických lázních

Autor článku: 
Věra Janků

<p>JESENÍK: Jesenické lázně získaly svůj věhlas díky svému přírodnímu bohatství. Kromě jedinečného klimatu, které je obohacováno vzácnými ionty prostupujícími do ovzduší z hloubi Země, jsou to právě horské prameny. O ty je třeba se nepřetržitě starat.</p> <p>Rekonstrukci jednoho z nich si vzal na starost největší německý spolek přírodního léčitelství.</p> <p>Zbrusu nový vzhled v květnu získá Slovanský pramen, který je nejbližším a nejnavštěvovanějším přírodním zdrojem pitné vody v okolí Priessnitzových léčebných lázní. „První zmínka o pramenu pochází z roku 1845, kdy se jmenoval Silber-Quelle (Stříbrný pramen). Po roce 1945 byl, podobně jako většina zdejších pramenů, přejmenován. Jeho současná podoba pochází z roku 1961 a esteticky není příliš zdařilá,“ popisuje historii pramene lázeňský průvodce Jiří Glabazňa. Nové podoby se pramen dočká díky spolupráci Priessnitzových léčebných lázní, Lesů ČR a německého spolku Deutscher Naturheilbund. „Velice nás těší až jakýsi patriotismus tohoto největšího německého spolku přírodního léčitelství, bez jehož štědrého daru by byla rekonstrukce komplikovanější. Spolek totiž ve svých počátcích, tedy od roku 1889, nesl Priessnitzovo jméno a dodnes se hlásí k Priessnitzovu odkazu. Jeho zástupci se k nám rádi vrací,“ vysvětluje aktivitu Němců Tomáš Rak, obchodní ředitel lázní.<br />
V těchto dnech se vyrábí umělecké prvky, kterými bude pramen osazen. Návrh bronzového chrliče vytvořila sochařka Iva Svobodová. </p> <p> Slavnostní otevření obnoveného Slovanského pramene lázně plánují na začátek června tohoto roku. </p> <p>Německý spolek přírodní léčby (Deutscher Naturheilbund) je neziskovou organizací sdružující příznivce přírodní léčby v německy hovořících zemích. Byl založen v roce 1889, má více než 14 tisíc členů. Zabývá se primární prevencí a širokou škálou terapií vycházejících z přírody, navazuje na odkaz Vincenze Priessnitze. Spolupracuje s univerzitami a odborníky z různých oblastí – cílem je integrovat přírodní léčbu do medicínského vzdělávacího systému. Jde o nezávislé, dobročinné, nábožensky a politicky neutrální sdružení.<br />
Členové Naturheilbundu navštívili oficiálně Priessnitzovy léčené lázně poprvé na podzim 2014 a od té doby se pravidelně vrací. Vedení spolku se rozhodlo přispět k obnově odkazu Vincenze Priessnitze sponzorským darem na obnovu Slovanského pramene.<br />
www.naturheilbund.de</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024