<p>ZÁBŘEH: Osmý ročník přehlídky ochotnických divadelních souborů O Václava ve Václavově se letos opět uskutečnil také v Zábřehu. Přehlídka si již získala celorepublikové renomé, o čemž svědčí nejen množství, ale i kvalita přihlášených souborů.</p> <p>„Protože loňská premiéra Václava v Zábřehu zaznamenala mezi návštěvníky velice slušný ohlas, opět jsme se dohodli na rozšíření přehlídky i do zábřežského kulturního domu,“ vysvětlil jeho ředitel Zdeněk David.</p> <p> Letošní 8. ročník soutěžní přehlídky ochotnických souborů O Václava zahájil 7. a potrvá do 16. listopadu 2014.</p> <p> První část divadelního festivalu, během něhož soubory usilovaly o stylizovanou sošku sv. Václava, patrona Václavova, proběhla od pátku 7. do neděle 11. listopadu 2014 v sále kulturního domu v Zábřehu, následující víkend pak soubory obsadí prkna kulturního domu ve Václavově. V Zábřehu i ve Václavově se kromě hlavní ceny předává také soška Václavíčka ‒ cena diváka.</p> <p> Zábřežskou část přehlídky zahájili Václavovští jednoaktovkami Medvěd a Námluvy a v průběhu víkendu pak zde postupně vystoupili herci ze Sokolova, Ledče nad Sázavou, Prahy a Libice nad Cidlinou. Ve Václavově pak vystoupí dalších jedenáct souborů.</p> <p> Stálou porotu přehlídky tvoří zkušení porotci Petr Toman a Jiří Anderle. Vzhledem k délce přehlídky se vykytují v porotě pouze krátkodobě také další významné osobnosti divadelního života, které se zúčastňují rozborových seminářů a vyjadřují se ke zhlédnutým představením. </p> <p> Přehlídka O Václava 2014 se uskutečňuje za finanční podpory Olomouckého kraje a Města Zábřeh, záštitu nad ní převzal starosta města František John a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák. </p> <p> Program obou částí přehlídky
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.