<p>OLOMOUC: Studenti Univerzity Palackého budou moci od září zdarma navštěvovat Vlastivědné muzeum v Olomouci. Nápad bývalého rektora Josefa Jařaba včera podpisem stvrdili zástupci muzea, Olomouckého kraje a univerzity.</p> <p>Vedení muzea si od dohody, která platí do konce příštího roku, slibuje vyšší návštěvnost. Studenti si zase bezplatně rozšíří vědomosti.</p> <p>„V posledních několika letech jsme do muzea investovali mnoho peněz. za tu dobu se muzeum stalo významnou kulturní a společenskou institucí nejen v Olomouci, ale v celém kraji. Myslím, že podpis této dohody je dalším krokem k tomu, aby se muzeum dále úspěšně rozvíjelo. Přeji studentům, ať se tady něco nového dozvědí,“ řekl při podpisu smlouvy hejtman Jiří Rozbořil.</p> <p>Tato dohoda umožňuje všem osobám, které mají status studenta prezenčního studia Univerzity Palackého v Olomouci bezplatný vstup na expozice a dlouhodobé výstavy, a to vždy každou středu po předchozím předložení průkazu studenta, s výjimkou komerčních akcí. Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller označil smlouvu za klíčovou. „Jednak je díky ní vidět, že se univerzita stará o duševní stravu svých studentů. Nese to v sobě také určitou symboliku, protože spolupráce mezi muzeem a univerzitou je dlouhodobá a plodná,“ podotkl.</p> <p>Spolupráce Vlastivědného muzea a Univerzity Palackého se datuje od roku 2005, kdy muzeum začalo hostit univerzitu třetího věku. V roce 2012 vzniklo v muzeu kontaktní centrum univerzity a loni byla otevřena stálá expozice Olomoucká univerzita / Universitas Olomucensis.<br />
Loni muzeum navštívilo rekordních 106 000 lidí.</p> <p>Zdroj a více informací zde
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.