<p>OLOMOUC: Studenti Univerzity Palackého budou moci od září zdarma navštěvovat Vlastivědné muzeum v Olomouci. Nápad bývalého rektora Josefa Jařaba včera podpisem stvrdili zástupci muzea, Olomouckého kraje a univerzity.</p> <p>Vedení muzea si od dohody, která platí do konce příštího roku, slibuje vyšší návštěvnost. Studenti si zase bezplatně rozšíří vědomosti.</p> <p>„V posledních několika letech jsme do muzea investovali mnoho peněz. za tu dobu se muzeum stalo významnou kulturní a společenskou institucí nejen v Olomouci, ale v celém kraji. Myslím, že podpis této dohody je dalším krokem k tomu, aby se muzeum dále úspěšně rozvíjelo. Přeji studentům, ať se tady něco nového dozvědí,“ řekl při podpisu smlouvy hejtman Jiří Rozbořil.</p> <p>Tato dohoda umožňuje všem osobám, které mají status studenta prezenčního studia Univerzity Palackého v Olomouci bezplatný vstup na expozice a dlouhodobé výstavy, a to vždy každou středu po předchozím předložení průkazu studenta, s výjimkou komerčních akcí. Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller označil smlouvu za klíčovou. „Jednak je díky ní vidět, že se univerzita stará o duševní stravu svých studentů. Nese to v sobě také určitou symboliku, protože spolupráce mezi muzeem a univerzitou je dlouhodobá a plodná,“ podotkl.</p> <p>Spolupráce Vlastivědného muzea a Univerzity Palackého se datuje od roku 2005, kdy muzeum začalo hostit univerzitu třetího věku. V roce 2012 vzniklo v muzeu kontaktní centrum univerzity a loni byla otevřena stálá expozice Olomoucká univerzita / Universitas Olomucensis.<br />
Loni muzeum navštívilo rekordních 106 000 lidí.</p> <p>Zdroj a více informací zde
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.