<p>VELKÁ BYSTŘICE: Ve Velké Bystřici se uskuteční XXIV. ročník mezinárodní přehlídky folklorních souborů a skupin pod názvem Lidový rok. Folklorní festival se koná v rámci celoročního cyklu akcí Hanácký rok v Bystřici a je jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí nejen ve městě, ale i v rámci celého olomouckého regionu.</p> <p>Lidový rok je přehlídkou písní, tanců, muziky, zvyků a obyčejů. Soubory je přivážejí ze svých domovů a rodného kraje, aby je předvedly všem příznivcům lidového umění, kteří se ve Velké Bystřici scházejí. </p> <p> Festival Lidový rok se uskuteční ve dnech 5. – 7. září 2014 ve Velké Bystřici,<br /> v zánovním amfiteátru v Zámeckém parku a na přilehlém Zámeckém náměstí.</p> <p> Mezinárodní přehlídky se zúčastní soubory ze všech hlavních folklorních oblastí Moravy a zástupci českých regionů. Pro diváky bude jistě velmi atraktivní vystoupení zahraničních souborů. Z daleké Kostariky se představí soubor Grupo de Proyección Folklórica GÜITITE & K-LEO, Slovinsko zde bude reprezentovat soubor KUD GRIFON. Večerní program doplní skupina tanečního humoru Všetečníci z Bratislavy. Tomuto programu bude ještě předcházet koncert slovenské folk-rock-popové skupiny HRDZA. Večer bude zakončen bohatým ohňostrojem.</p> <p> Festivalové neděli bude společně s programem dospělých souborů vévodit komponovaný program Hanácká DOŽATÁ, který vyvrcholí ukázkou výmlatu na historické mlátičce Wichterle & Kovařík z roku 1937.</p> <p> Po všechny festivalové dny bude zpřístupněna v Kulturním a informačním centru stálá výstava na téma Lidové kroje Hané, v galerii zet v západním křídle zámku lze zhlédnout výstavu obrazů Šárky Chlupové nazvanou Cestou kříže. V cukrárně galerie proběhne výstava Tomáše Lenocha pod názvem Blízká setkání v dokumentární fotografii. Od soboty bude v prostoru Zámeckého náměstí připraven jarmark lidových řemesel s tradičním předváděním výroby.</p> <p> Festival pořádá město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, folklorním souborem Haná, za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Finančně festival podpořili Ministerstvo zemědělství ČR a Olomoucký kraj a další sponzoři. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Haná, Olomoucký deník a časopis FOLKLOR a další. Záštitu nad letošním ročníkem převzali ministr zemědělství Marian Jurečka, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, senátor Martin Tesařík a poslanec Martin Novotný.</p> <p> Leták festivalu Lidový rok Velká Bystřice 2014 <p> Programová brožura festivalu Lidový rok Velká Bystřice 2014 <p> Zdroj
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.