<p>ZÁBŘEH: Již v červnu letošního roku uvedlo Muzeum v Zábřehu první z výstav amatérských umělců, kteří se účastní zajímavého výstavního projektu s názvem Moje výstava.</p> <p>Na další odhalování talentů se mohou návštěvníci těšit již začátkem září, kdy se v zábřežské minigalerii objeví dosud nepředstavená tvorba malířky Evy Petrůjové (*1982). </p> <p> Rýmařovská rodačka, která v současnosti působí v Olomouci, zde v rámci souboru nazvaného Evino jablko představí na tři desítky maleb ze své patnáctileté tvorby. Autorčin osobitý a spontánní styl má blízko k Art brut neboli umění v syrovém stavu, které se vymyká uznávaným kulturním šablonám. Výstava maleb Evy Petrůjové bude uvedena vernisáží 11. září 2014 v 17 hodin v Muzeu Zábřeh.</p> <p>Autorka patří mezi umělkyně, které mají tendenci prezentovat svoji tvorbu spíše v úzkém kruhu příznivců než zprostředkovávat ji širší veřejnosti. To se však rozhodla změnit letos v létě, kdy se zapojila do ojedinělého projektu nazvaného Talentovaní Umělci. „Naším cílem je podpora začínajících a amatérských talentovaných umělců a umělkyň. V první fázi realizace našeho projektu Talentovaní Umělci vyhledáváme jak umělce, tak vystavovatele, kteří by rádi navázali vzájemnou spolupráci,“ říká zakladatelka projektu Tereza Pokorná.</p> <p>Malířka Eva Petrůjová se rozhodla podpořit tento zajímavý umělecký projekt především proto, aby svým vykročením z ateliéru inspirovala ostatní nadané umělce k prezentaci své tvorby širší veřejnosti. „Často se setkáváme s velmi talentovanými jedinci zdráhajícími se podělit o svou tvorbu s veřejností. Důvody jejich obav bývají různé, od strachu z nepochopení přes scházející příležitosti pro prezentaci tvorby až po nedostatek sebedůvěry pramenící z toho, že nemají vzdělání v uměleckém oboru. Originální avšak utajená tvorba Evy Petrůjové je toho typickým příkladem,“ dodává Tereza Pokorná.</p>
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.