pondělí
29. července 2024
svátek slaví Marta
Obálka katalogu vydaného k výstavě.



Poklady starého Egypta ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Autor článku: 
mis

<p>OLOMOUC: Velkolepou výstavu Poklady starého Egypta, sestavenou ze sbírek Josefa Ferdinanda Habsburského a dalších sbírkových fondů, které se za poslední dvě století nashromáždily v českých veřejných sbírkách, otevřelo 10. října 2013 olomoucké Vlastivědné muzeum.</p> <p>Svým rozsahem a kvalitou představuje vystavená kolekce jedinečný soubor v kontextu dějin sběratelství egyptských starožitností v českých zemích.</p> <p>Vedle čtyř rakví a dvou mumií zahrnuje desítky hodnotných předmětů (kanopy, vešebty, skaraby atd.), které ilustrují vývoj faraonské civilizace především v 2. a 1. tisíciletí př. n. l., a poskytuje tak jedinečný obraz starověké kultury země na Nilu. Jistým doplňkem zvyšujícím atraktivitu celé výstavy jsou pak osobní dopisy J. F. Champolliona a I. Roselliniho z první moderní egyptologické výpravy z let 1828 – 1829 adresované jejich mecenáši Leopoldu II. Toskánskému, které na výstavu zapůjčil Národní archiv.</p> <p> Arcivévoda sbírku zakoupil při návštěvě Egypta v roce 1903. O pět let později ji daroval nově vznikajícímu přírodovědeckému muzeu v Olomouci, které neslo jeho jméno. Sídlilo v bývalém klášteře klarisek, dnešní hlavní budově Vlastivědného muzea v Olomouci. Zde mohli návštěvníci tuto jedinečnou kolekci obdivovat až do roku 1949. Následně byly předměty na dlouho uloženy do depozitářů a návštěvníkům zpřístupňovány pouze formou putovních výstav. V roce 1981 přešla kolekce do sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a stala se součástí jediné reprezentativní egyptologické sbírky v tehdejším Československu.</p> <p> Výstavu Poklady starého Egypta uspořádalo Vlastivědné muzeum ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur, Olomouckým krajem a Univerzitou Palackého. Na vernisáži byla přítomna celá řada významných hostů, včetně světově proslulého egyptologa Miroslava Vernera.<br />
Výstava potrvá do 15. března 2014 a doplní ji řada přednášek, výtvarných dílen, výukových programů pro školy a komentovaných prohlídek. Výstavu provází obsáhlý katalog.</p> <p> Doprovodný program výstavy

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024