sobota
14. září 2024
svátek slaví Radka
Mladá spisovatelka Veronika Burgerová



Třináctiletá Veronika Burgerová vydala již dvě knihy

Autor článku: 
Karel Souček

<p>SÁZAVA: Veronika Burgerová je teprve třináctiletou spisovatelkou, která žije v Sázavě, kde také navštěvuje základní školu. Na svém kontě má dvě knihy ve stylu fantasy a nedávno předčítala v rámci Noci s Andersenem v sázavské knihovně.</p> <p>Mladá spisovatelka, která na internetu vystupuje pod přezdívkou NikaRoovy, vydala dosud dvě knihy. Narodila se 15. června 1999 v Benešově, vyrůstala však a dodnes žije v nedaleké Sázavě. Studuje základní školu a chtěla by jít na gymnázium a studovat jazyky.</p> <p> Více již v následujícím rozhovoru.</p> <p>Kdy jste začala psát literaturu?</p> <p> Psaní jsem se začala věnovat už jako malá. Tuším, že mi bylo pět let, když jsem sepsala svůj první příběh. Od té doby jsem psala dál, dříve především pohádky, a už mě to nepustilo.</p> <p>Proč se zaměřujete především na žánr fantasy?</p> <p> Na fantasy se zaměřuji především proto, že tento žánr ráda čtu. Navíc na fantasy je kouzelné to, že je v ní možné úplně všechno, a že lze naplno zapojit fantazii. V současné době mám ale rozepsáno i několik realistických příběhů.</p> <p>Kolik knih jste již napsala a jaké vydala?</p> <p>Mou první knihu s názvem Nelly: Nezapomenutelná Kläer jsem napsala a vydala v roce 2011. Jedná se ale pouze o výtisk. Na konci loňského roku mi vyšla druhá kniha Duše existence, která má již přiděleno ISBN. Mimo knih mám dopsáno několik příběhů v podobě e-booků.</p> <p>Jaké máte literární vzory?</p> <p> Mým vzorem vždy byla spisovatelka Michaela Burdová, která mě svými knihami na fantasy přivedla. Za své vzory beru většinou autory, kteří napsali svá díla už jako mladí, příkladem je například právě Míša, Christopher Paolini nebo Alexandra Adornettová. Je toho ale hodně.</p> <p>Kolik autorských čtení jste již absolvovala a co vás na nich baví nejvíce?</p> <p> Mám za sebou tři autorská čtení. Je to krásný pocit, když předčítám svou vlastní tvorbu a všichni ti lidé se sešli jen proto, aby mě poslouchali. Většinou jsem dost nervózní, ale ta nervozita vždy brzy opadne.</p> <p>Na čem nyní pracujete?</p> <p> Momentálně se nejvíc věnuji příběhu o alergii na sluneční světlo, kde také hraje roli fantasy. Mám ale rozepsaný i příběh o mladé ženě a fence, které si k sobě pomalu hledají cestu. Nápadů mám hodně, ale času na jejich zrealizování je málo.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024

OSTRAVA: „Ars longa, vita brevis,“ praví jedno staré, leč pravdivé rčení vypovídající o nesmrtelnosti lidského ducha zhmotněného a navěky žijícího v umění. A v případě antikvariátu a galerie Libri Kniharium v centru Ostravy jde o umění zejména knižní a výtvarné.
Ostrava vždy bývala městem s kulturním zázemím, ať už se prezentovalo divadly, univerzitou, galeriemi,výstavními prostory a vedle knihkupectví také antikvariáty. A právě ty doplňovaly onu přední linii kultury o tu zcela výjimečnou a nevšední.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
12.09.2024

ČR: Dokumentaristé České televize v cyklu Praha ožralá navštíví legendární pražské hospody, v sérii Středověké srdce Evropy prozkoumají české i související evropské památky, v cestopisu Nejkrásnější treky Evropy budou putovat po úchvatných stezkách starého kontinentu a v desáté řadě Bedekru procestují Velkou Británii. Snímky Blýskání pod Tatrami, Žižka – hrdlořez i boží bojovník, Pravda o Žižkovi a Proměny doktora Tyrše zdokumentují historické osobnosti a události, dokumenty Tělo v mé hlavě a Spojila nás smrt se budou věnovat sociálním tématům a film Juráček je můj osud odvypráví příběh Dani Horákové.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.09.2024