<p>ČESKÉ BUDĚJOVICE: Pro mnoho mladých lidí je minulé století nesoucí se ve znamení několika zvrácených režimů, po nichž zbyly zmařené životy a zmizelé osudy, kapitolou v učebnici.</p> <p>Záměr přiblížit jim toto období řadou odborných exkurzí, návštěvami bývalých bojišť, vojenských hřbitovů a památníků u nás i v Polsku vyústil ve středoškolský česko-polský projekt s názvem „Zmizelé a nalézané osudy. Memento dvou světových válek 20. století pro mladého člověka (Pogubione i odnalezione koraliki losu. Memento dwóch wojen światowych w XX wieku dla mlodych ludzi)“.<br /> Žáci se vypravili do koncentračních táborů v Osvětimi a Březince a zavítali rovněž do Krakova a jeho židovské části Kazimerz. Mimo jiné si vyslechli výpovědi těch, kteří válečné útrapy sami zažili.</p> <p>Na projektu spolupracovaly Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola Kněžskodvorská v Českých Budějovicích a Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach. Projekt podpořilo Ministerstvo zahraničí ČR v rámci programu Česko-polského fóra a záštitu nad prezentací jeho výsledků převzali velvyslanec Polské republiky v ČR Jan Pastwa a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.</p> <p>V rámci projektu vznikly společné česko-polské informační panely, jejichž těžištěm jsou především fotografické imprese žáků, které zachycují hrůzy světových válek. Jsou umístěné ve vestibulu Krajského úřadu Jihočeského kraje, k vidění ale budou také na společných výstavách u nás i v Polsku. Obě zúčastněné školy je navíc využijí při výuce dějepisu, občanské nauky a českého a německého jazyka.</p> <p>Stát by se také měly základem a stimulačním motivem pro práci v navazujících projektech, jako například osud tzv. terezínských dětí, tábor Terezín jako propagandistický nástroj nacistického Německa a podobně.</p> <p>Informační panel, který se věnuje zániku židovské obce na jihu Čech bude trvale umístěn v Českých Budějovicích, aby se s ním mohla seznámit široká veřejnost.</p> <p>Vystavené fotografie můžete zhlédnout do 25. února 2010.</p>
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.