neděle
5. ledna 2025
svátek slaví Dalimil



NPÚ: rok pod novým vedením

Začátkem prosince roku 2008 byla ředitelkou NPÚ jmenována Ing. arch. Naděžda Goryczková. Stalo se tak poté, co na vlastní žádost odstoupil z této funkce Pavel Jerie. Důvodem k jeho rezignaci byla údajně nemožnost reorganizace ústavu. O něco později se ukázalo, že to není důvod jediný a zřejmě asi ani nejpodstatnější.

„Nové vedení převzalo ústav v neuspokojivém stavu s elementárními nedostatky v oblasti řízení, komunikace, disciplíny a mnohdy i profesionality," konstatuje  ředitelka.

Po nástupu do funkce se pustila do reorganizace podle koncepce, kterou připravila a v níž deklarovala snahu o modernější památkovou péči a efektivní správu objektů ve správě NPÚ. Dokument byl projednán a podpořen zřizovatelem, tedy ministerstvem kultury.

Stručně vyjádřené základní cíle koncepce:

- Definovat řídící strukturu a stanovit kompetence, které budou zajišťovány z centrální úrovně, a které z regionů;

- formulovat priority v oblastech ochrany, dokumentace a evidence, oborového výzkumu a uplatnění jeho výstupů;

- definovat a popsat koncepční model efektivní a autonomní správy;

- zlepšit mediální obraz NPÚ.

Reorganizace v těchto dnech skončila a o změnách, kterými ústav v posledním období prošel, informovala minulý týden generální ředitelka novináře za účasti nejbližších spolupracovníků, odborné náměstkyně Ing. arch Věry Kučové a hlavního kastelána Mgr. Milana Svobody.

V 1. polovině roku 2009 proběhly změny na samotném ústředním pracovišti, následovaly zásahy na územních pracovištích, z nichž některá byla personálně posílena.

V rámci celé organizace skončil pracovní poměr 28 pracovníkům, 3 odešli dohodou a 133 zaměstnancům byla změněna pracovní smlouva. Naopak nové pozice vznikly, a to především ve prospěch ekonomického řízení, interního auditu, mediální prezentace a v oblasti řízení správ památkových objektů. Celkový počet zaměstnanců NPÚ zůstal stejný, pro zajímavost je jich 1952.

Reorganizace umožnila vznik centra pro ekonomické řízení celého NPÚ, posílení vnitřního auditu a nastavení procesů kontroly.

Zlepšení informovanosti uvnitř firmy, což je jeden z důležitých faktorů pro její úspěch, zavedla ředitelka pravidelný tok informací směrem k zaměstnancům a interní dialog. Na dokreslení může sloužit např. historicky první konference kastelánů, nebo Kolegium generální ředitelky, tedy pracovní setkání s řediteli územních pracovišť.

Ke stejnému účelu slouží web, jehož obsah je prospěšný jak pro zaměstnance, tak pro odbornou i laickou veřejnost. Návštěvnost webových stránek NPÚ je také pozoruhodná, přičemž v současnosti probíhají práce na přípravě nové prezentace, jejíž spuštění se plánuje na první čtvrtletí příštího roku.

Důraz na zlepšení mediálního obrazu a na komunikaci s veřejností vedl k aktivizaci tiskového oddělení. Je obsazen post tiskové mluvčí ústředního pracoviště, která pravidelně informuje o činnosti NPÚ. Nová organizační struktura s platností od 1. 1. 2010 počítá s postem mediálního koordinátora na včech územních pracovištích. Jejich úkolem bude nejen prezentace daného pracoviště, ale i intenzivní komunikace v rámci NPÚ jako celku.

Zajímavým konceptem prezentace NPÚ jsou velké mediální tematické celky s cílem představit veřejnosti činnost ústavu ve všech podobách a na všech úrovních. V jejich rámci probíhají odborné semináře, přednášky, výstavy a exkurze týkající se tématu a umožňující participaci veřejnosti. Prvním z nich, který právě vrcholí, je Industriální podzim.

V příštím roce se počítá s tématy:

Ohrožené památky (leden – březen),

Průzkumy a poznávání památek (duben – červen)

Památková péče a současná architektonická tvorba (říjen – prosinec).

NPÚ se může také pochlubit reprezentativní publikací, která jako celek představuje soubor hradů, zámků a jiných objektů ve správě NPÚ. Mnoho dalších záměrů je v přípravě, z nichž některé hodlá NPÚ financovat z evropských fondů, u kterých se uchází o nemalé finanční prostředky.

Nebylo účelem těchto  řádků vyjmenovat všechny  plány, aktivity a splněné cíle. Důležité je zdůraznit, že generální ředitelka Naděžda Goryczková se ujala vedení NPÚ koncepčně a po krátké době je možno zaznamenat pozitivní změny. Do budocna lze očekávat lepší péči o národní kulturní bohatství, k čemuž je ovšem mimo již řečeného zapotřebí, aby si NPÚ, jako  pracoviště s vysoce odborným potenciálem, získalo respekt nejen u veřejnosti, ale i u strážců veřejných pokladen. Mně se jeví, že pod novým vedením dvou erudovaných žen je to možné.

 

Ludmila Kučerová

 

Projektu NPÚ: „Edukativní centra“.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024