neděle
1. prosince 2024
svátek slaví Iva



Přírodní zahrada je plná života

LEDNICE: Koncem minulého týdne proběhla tisková konference a zahájení projektu s názvem Přírodní zahrady bez hranic aneb Nový prostor pro lidi, přírodu a cestovní ruch na dosah. Jedná se o úspěšný koncept, který již běží v Dolním Rakousku a pomalu zakořeňuje i u nás. Do projektu, financovaného z programu EU „Evropská územní spolupráce“, jsou jako jeho tvůrci zapojeni rakouská organizace „die umweltberatung“, Občanské sdružení Přírodní zahrada, ZO ČSOP Veronica a Chaloupky o.p.s.

Síť ukázkových přírodních zahrad bude přístupná veřejnosti a využitelná pro cestovní ruch v České republice.

Podívejme se ale nejprve podrobněji, co se pod pojmem přírodní zahrada vlastně skrývá. K vytvoření přírodní zahrady je třeba vysázet živý plot z divokých keřů, dále by se na zahradě měly nalézat prvky louky, chybět by neměl koutek s divoce rostoucími rostlinami, mimořádná stanoviště, a to vlhká nebo suchá, listnaté stromy, květiny a kvetoucí trvalky. V Dolním Rakousku již síť těchto přírodních zahrad existuje, proto bude během realizace prováděn především transfer know-how spolu se znalostmi a zkušenostmi s fungováním této sítě do České republiky. Realizace projektu na našem území proběhne v letech 2009 – 2012. Co se týče odborné stránky, tak je téma přírodních zahrad se základními kritérii jako je absence používání chemie, umělých hnojiv a rašeliny u nás již známé díky předchozím malým projektům, a česká odborná veřejnost se tudíž může aktivně zapojit do výměny zkušeností s rakouskou stranou.

Projekt regionálně zasahuje celou hranici s Dolním Rakouskem, což znamená, že z české strany do něj zapojí kraje Jihočeský, Jihomoravský a kraj Vysočina. Budoucí aktivity rozdělují organizátoři do několika oblastí. Pro snadnější práci na jednotlivých aktivitách v zapojených regionech spolupracuje více organizací. Proto došlo k vytvoření modulu Managementu projektu a k propojení sítě partnerských organizací.

Hlavní modul tvoří Poradenství a ukázkové zahrady. Aktivity této oblasti se soustředí mimo jiné na stanovení kritérií pro přírodní zahradu, školení jejich majitelů, poradenství a vytvoření koncepce a propagace zahradní turistiky.

Nejdříve podle přírodě blízkých kritérií naplánují rakouští a čeští odborníci tři vzorové zahrady projektu. Jedná se o zámecký park Maříž u Slavonic, Bylinkovou obec Mutišov a Veřejný park v Českých Budějovicích.

Jako podpora těmto aktivitám bude fungovat zahradní poradenství na více místech v Brně, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Brtnici. Důležitou podpůrnou roli hraje Online servis, který průběžně udržuje mezinárodní webové stránky projektu a zajišťuje překlad dosavadního textu do češtiny. Zabývá se také zvláštním servisem materiálů pro školní zahrady.

Školy ostatně tvoří další samostatný modul, v jehož rámci se v průběhu projektu zrealizují dvě přeshraniční odborné akce pro učitele základních škol a jedna podobná akce pro pedagogy z mateřských školek z obou stran hranice, které umožní rozšíření myšlenky přírodních zahrad do výuky. Jistě budou navázány další přeshraniční kontakty a spolupráce škol na projektech i z jiných oblastí.

Součást plánu organizátorů tvoří také pořádání odborných konferencí, na které budou pozváni mezi dalšími subjekty i zástupci městských a obecních úřadů, které zeleň spravují, a firem, které ji zase prakticky udržují. V České republice by se tyto konference měly uskutečnit v Brně a Českých Budějovicích. Naváží na ně celodenní exkurze a konference v Rakousku, kde by měla česká strana zajistit účast našich odborníků a s jejich pomocí zprostředkovat transfer know-how.

Celý projekt samozřejmě doprovází snaha zapojit do něho co nejširší veřejnost. Připravena je mimo jiné i fotosoutěž zahrad.

Několik otázek jsem položila vedoucí projektu pro Českou republiku Martině Petrové:

 

Kdo byl prvotním iniciátorem myšlenky převést projekt z Dolního Rakouska na naše území?

Je to hlavní donátor projektu na rakouské straně – vláda země Dolní Rakousko – konkrétně současný zástupce hejtmana Dolního Rakouska Wolfgang Sobotka, který podpořil česko-rakouský spolek EUPRI při převádění prvních aktivit na naše území a seznámil místní veřejnost s tímto nápadem. Pak už byl zájem realizovat další projekty i z české strany.


Mohla byste našim čtenářům přiblížit, v čem spočívá obecnější smysl Vašeho projektu?

Hlavní smysl spočívá jistě v tom, že se vybudováním sítě přírodních zahrad bude myšlenka projektu lépe šířit i po jeho skončení. Právě tím se lišíme od předchozích, svým rozsahem menších pokusů o totéž. Počítáme s tzv. multiplikátory (učitelé, poradci apod.), kteří mají právě přispět k rychlejšímu šíření myšlenky. Ta u nás jistě již nějaký čas existuje. V pořadech typu Zahrada je hra a Rady ptáka Loskutáka se tyto zahrady již objevují, ale naším cílem je dát těmto snahám rámec, poskytnout fundované informace na internetu a nabídnout všem a zdarma přehled o firmách, které se v této oblasti pohybují.

Výzkumy v Rakousku, které probíhaly asi před deseti lety ukázaly, že se na zahradách používá mnohem více chemie, než je tomu v zemědělství. A to platí určitě i u nás.

Je potřeba lidem říci, že to jde i bez chemie a že je lepší, vypěstujeme-li si čerstvé ovoce a zeleninu na vlastní zahrádce, než když si to samé koupíme, i když v bio-kvalitě, protože jen my víme, jak jsme se o to starali. Navíc je potřeba udělat si prostor pro odpočinek a relaxaci v zeleni na vlastní zahradě. To je dobrý krok i k našemu duševnímu zdraví. Samozřejmě, že každý nemusí chtít pěstovat ovoce a zeleninu, může mít jen ten prostor pro relaxaci, ale a to třeba i na balkoně.

Nebezpečí lze jistě nalézt v přibývání sterilních zahrad s nedomácími druhy rostlin, které jsou mrtvé, neboť v nich nežijí téměř žádní živočichové.

 

Jaké jsou vaše nejodvážnější vize do budoucnosti?

Přála bych si, aby vytvořenou síť zahrad lidé opravdu navštěvovali, aby je to zajímalo a bavilo. Určitě mi udělá radost, pokud třeba každý třetí člověk, kterého v regionu potkám, řekne, že o tom už slyšel a že jednu přírodní zahradu i viděl. Za nejdůležitější považuji, když se do sítě podaří zapojit co nejvíce škol, aby se v příštích letech mohly děti v zahradě učit, aby tam poslouchaly ptáky, viděly hmyz a motýly a třeba si i něco pro přírodu šetrným způsobem vypěstovaly. Skutečnost, že budou takové věci schopné vnímat a vážit si jich považuji za nejdůležitější.

 

Děkuji za krátký rozhovor.

 

Webová stránka www.international.natur-im-garten.at je nyní kromě německé, anglické nebo maďarské mutace také v češtině. Začátečníci i profíci zde najdou zásady přírodě blízkého zahradničení a zaručené tipy. Elektronický rostlinolékař pomůže s obrázky poškození rostlin, možnostmi diagnózy a terapie.

Informace o dalších aktivitách zahrnující vzdělávání pro zahradní poradce, vydávání brožur a informačních materiálů, bulletinu, kalendáře přírodních zahrad na rok 2011 a online průvodce po ukázkových zahradách v ČR i v Rakousku naleznete rovněž na stránkách www.prirodnizahrada.eu

Pro jakékoli další informace kontaktujte Občanské sdružení Přírodní zahrada a vedoucí projektu pro Českou republiku Martinu Petrovou na: martina.petrova@tiscali.cz

 

Kateřina Vedralová

 

Fotografie v úvodu, po kliknutí se zvětší:  Willi Stift - starosta Tulln, RNDr. Jan Dusík - náměstek ministra životního prostředí ČR, Mag. Lisa Krcma - vedoucí projektu z "die umweltberatung" (AT), Mag. Wolfgang Sobotka - zástupce hejtmana Dolního Rakouska, Ing. Martina Petrová - vedoucí projektu z ČR - Občanské sdružení Přírodní zahrada, Christoph Vielhaber - jednatel výstavy zahrad DIE GARTEN TULLN (AT), Iveta Machátová - Chaloupky o.p.s. (CZ), Christoph Kainz - místopředseda "die umweltberatung" NÖ (AT), Martin Charvát - předseda Občanského sdružení Přírodní zahrada (CZ)

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ-ČR: Nejen v Británii byl vnímán jako vůdčí osobnost a symbol odporu demokracie a liberalismu proti nacistické a později i komunistické rozpínavosti. Winston Churchill byl jednou z největších postav 20. století. Pojďme si ji ve stručnosti připomenout.
 

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
30.11.2024

FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Vzdělávání
Co se děje
27.11.2024

ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.

Celá ČR
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.11.2024

SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Co se děje
25.11.2024