Kraj tvoří okresy Brno – město, Brno – venkov, Blansko, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo. Dnes přiblížíme situaci v okresech Blansko a Břeclav.
Okres Blansko
Muzeum Blansko spolupráci s kronikáři přerušilo po roce 1989 a již na ni nenavázalo. Státní okresní archiv v Blansku (SOkA) kooperoval do roku 1989 s blanenským muzeem (z původně okresního zařízení se stala příspěvková organizace města) na pořádání seminářů pro kronikáře obcí a měst. Pracovníci archivu i muzea tak mohli pravidelně kronikáře informovat o nových fondech a o možnostech jejich dalšího využití při zpracování místních dějin.
Ředitelka SOkA Pavla Kapcárová přibližuje spolupráci s kronikáři v současné době: „Semináře pro kronikáře nepřipravujeme, ale pomáháme těm, kteří se na náš archiv obrátí se žádostí o radu při řešení nějakého problému. Tento způsob bychom mohli charakterizovat jako individuální přístup. Naši pracovníci jsou kronikářům nápomocni při vyhledávání podkladů potřebných pro zápis do kroniky, upozorní je na možnost studia daného problému nejen v jiných fondech, ale i v jiných archivech. Případně pomohou navázat badateli – kronikáři kontakt s tím archivem, kde by se hledané historické prameny mohly nalézat,“ sděluje ředitelka SOkA a dodává: „Spolupráce s kronikáři je prospěšná oběma stranám. Kronikáři získají potřebné informace, ale archiv jim navíc zajistí krátkodobé, většinou jednodenní, zapůjčení archiválií včetně jejich odborného dohledu. Bývá to tak u příležitosti výročí obce či místní společenské organizace. Tento na vzájemné důvěře založený a po krůčcích budovaný vztah se projevil hlavně častějším a ochotnějším předáváním archiválií (včetně kronik) k trvalému uložení v našem archivu. Počátkem devadesátých let minulého století svou roli sehrála – byť jen dočasná – digitalizace místních kronik.“
Pracovníci archivu mohou být nápomocni začínajícím kronikářům poskytnutím všeobecných metodických pokynů, a to formou odkazu na odbornou literaturu, ale i osobními konzultacemi. Mohou je také upozornit na podklady potřebné k sepsání retrospektivního záznamu a v neposlední řadě odpovídají na dotazy, které mají vztah k pomocným vědám historickým nebo k historii samotné. Kronikářům je k dispozici i příruční knihovna SOkA.
Bývalý politický okres Blansko měl 133 obecních a městských úřadů. Podchyceno bylo 111 svazků kronik, přičemž některé obce vedly i více svazků, to pro místní části.
Okres Břeclav
Sídlem muzea a archivu s okresní působností je nedaleký Mikulov. „Regionální muzeum v Mikulově počátkem devadesátých let minulého století vyhovělo žádosti Státního okresního archivu v Břeclavi, se sídlem v Mikulově, a kronikářskou agendu mu předalo. Důvodem bylo ukládání kronik ve fondech archivu a spojení s obecními úřady na straně archivu. Naše muzeum se sice kontaktu s kronikáři oficiálně vzdalo, ale neztratilo zcela tzv. spojení s terénem. Jednak tu existuje spolupráce s archivem při setkáních s kronikáři, dále spolupráce se Spolkem přátel archeologie při našem muzeu, přičemž mnozí z jeho členů působí i jako kronikáři. To vše umožňuje záchranu archeologických památek, tedy rozšíření sbírkového fondu muzea.
Podstatný je také kontakt s mnoha pamětníky, který je důležitý pro všechny obory, kterým se jako muzeum věnujeme,“ říká Mgr. Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově.
Státní okresní archiv v Mikulově (SOkA) se věnuje kronikářské problematice dlouhodobě a pro kronikáře připravuje pravidelná školení. Zatím poslední setkání proběhlo na podzim 2006 za účasti 43 kronikářů a muzejních pracovníků. Seminář se týkal zejména legislativy, možností elektronického vedení kronik a dlouhodobého uchovávání dat. Další seminář je připravován ve spolupráci s regionálním muzeem v Mikulově na podzim letošního roku.
„Pro archiv je spolupráce s kronikáři výhodná hlavně z hlediska evidence a uchovávání kronik. Často nás navštěvují za účelem studia starších kronik. Jde o kroniky obecní, školní i farní, které také můžeme na požádání příslušnému obecnímu či městskému úřadu zapůjčit. A co se týká začínajících kronikářů, pokud si nevědí rady, poskytneme jim metodickou pomoc.
V okrese Břeclav je v současné době 69 obcí a měst, z nichž alespoň polovina kroniku vede. Evidence není bohužel přesnější, protože některé obce s námi nespolupracují,“ dodává na závěr ředitel SOkA Mgr. Miroslav Svoboda, PhD.
Eva Veselá