pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta



Archeologie a nový památkový zákon - problém, nebo příležitost?

 (in memoriam Jiřího Kohoutka)

Archeologie a veřejnost 5 navazuje na své čtyři předchozí ročníky, které se konaly v letech 2004 – 2007. Konference proběhne ve dnech 28.  5. -  30. 5. 2008 ve Vílanci u Jihlavy. Jejím cílem je zmapovat aktuální situaci archeologie v současné době probíhajících příprav nového památkového zákona, neboť se ukazuje, že tento proces podněcuje formulování dlouhodobě narůstajících problémů, které vyvstaly v české archeologii v posledních letech.

Diskusní orkuhy: 

• zhodnotit průběh a obsah příprav nového památkového zákona a postavení archeologie v něm;

• zhodnotit mechanizmy, které umožní záchranný archeologický výzkum ve vztahu k nové právní úpravě;

• formulovat hlavní body dosud neexistujících Standardů archeologické práce;

• za pomoci výpovědi čísel a údajů o územní působnosti archeologických institucí popsat bílá místa na mapě české archeologie a zmapovat aktuální stav pokrytí republiky péčí o archeologické dědictví;

• zhodnotit pozitivní potenciál odborné administrativy na úřadech, které řeší otázky spojené s péčí o archeologické dědictví;

• vytipovat prostor pro účast veřejnosti ve správních řízení týkajících se archeologického dědictví (zapisování památek, územní plány apod.);

• zamyslet se nad otázkou oborového archivu a s tím souvisící úlohou archeologických ústavů AV ČR;

• zamyslet se na otázkou autorských práv ve vztahu k nálezovým zprávám;

• zamyslet se nad současnou a budoucí rolí NPÚ v péči o archeologické kulturní dědictví;

• stanovit zásady preventivní péče o nemovité archeologické památky/dědictví (cílevědomé vyhledávání, evidence a zapisování);

• zamyslet se nad úlohou muzeí jako činitelů v péči o movité kulturní dědictví

Konference bude rozčleněna do bloků na základě přihlášených referátů. Je určena širokému spektru archeologů a odborníků z oblasti památkové péče a managementu archeologického dědictví, archeologií dotčených úředníkům státní správy všech stupňů a v neposlední řadě studentům archeologie a příbuzných oborů.

Všechny příspěvky, které na konferenci zazní, nebo které se jakkoliv budou týkat tentokrát zvoleného tématu: Archeologie a nový památkový zákon – problém nebo příležitost?, budou otištěny ve sborníku Veřejná archeologie 5.

 

ORGANIZAČNÍ POKYNY A INFORMACE:

Archeologie a veřejnost 5 se koná ve Vílanci u Jihlavy ve dnech 28. 5. - 30. 5. 2008

Ubytování: Ubytování – Mlýnhotel, Vílanec u Jihlavy, cena za nocleh 500,- Kč/os/noc se snídaní

Parkování u hotelu

Možnost dalšího stravování v hotelu:

oběd a 80,- Kč ( hotová jídla včetně polévky - výběr ze tří jídel)

večeře a 105 -145,- Kč (minutky)

Konferenční poplatek:

pracující s příspěvkem 400,- Kč

pracující bez příspěvku 500,- Kč

student s příspěvkem 200,- Kč

student bez příspěvku 300,- Kč

Přihlášku a podrobnější informace naleznete na verejna.archeologie.cz

Přihlášku je možné též zaslat na e-mail: smolikova@muzeumprahy.cz

Nejzazší možný termín pro přijetí přihlášky: 17. 4. 2008

 Další informace: http://verejna.archeologie.cz/program.php

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024