Značka „Orlické hory – originální produkt“ je nástroj, jak pomoci místním výrobcům. Je to konkrétní výsledek snahy MAS (Místní akční skupiny) Pohoda venkova, která spolupracovala s Regionálním enviromentálním centrem České republiky na zavádění regionálního značení. K již uděleným přibyly na podzim minulého roku další z nových regionů: „Moravské Kravařsko – originální produkt“ (oblast horního toku řeky Odry), „Górolsko Swoboda – originální produkt“ (přeshraniční mikroregion na Jablunkovsku, který zasahuje kromě Česka také do Polska a na Slovensko), a „Vysočina – originální produkt“ a „Orlické hory – originální produkt“. Tady jde o financování z fondů na Islandu, Lichtenštejnska a Norska, právě ty umožnily vznik nových značek.
Označení "Originální produkt" přivítala i senátorka Václava Domšová a 1. náměstek hejtmana Helmut Dohnálek. Vloni v červnu proběhlo v přírodním divadle ve Valu u Dobrušky první udělování 12 certifikátů. Tehdy uvedl předseda Místní akční skupiny Pohoda venkova a současně starosta Valu Luboš Řehák: „Právě dobré zkušenosti s regionálním značením výrobků využívá i region Orlické hory, který tak chce přilákat do svého území více návštěvníků a turistů, ale především poukázat na místní kvalitní výrobky, jež v řadě případů nemůže nabídnout nikdo jiný. "
Tři místní akční skupiny - MAS Pohoda venkova, MAS Splav a MAS Vyhlídka, které se na území Rychnovska nacházejí, se dohodly, že budou na společné regionální značce spolupracovat. Tyto tři regiony se společně se stávajícími rozrostou na rodinu šesti značek, které budou součástí systému „Domácí výrobky“. Ten systém garantuje všem označeným výrobkům jejich místní původ a přímou vazbu na region, kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Všechny značky jsou založeny na stejných principech a jejich udělování se řídí jednotnými pravidly. Systém koordinuje na národní úrovni Regionální environmentální centrum Česká republika.
Které pravé výrobky z Orlických hor to tedy jsou? Včelí produkty (Lenka Skalická z Kameničné u Žamberka), rokytnické pečivo (Pekařství Marie Kalousová Rokytnice v Orlických horách), brašnářské výrobky (Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách), tkané a keramické výrobky (Sdružení Neratov – chráněné dílny Kopeček), biobrikety (AP Servis Petr Janovec Pěčín), biozelenina (Smetana Eko Čermná nad Orlicí), mák modrý (LABRIS Dobré), přírodní ovocné pálenky (Podorlická sodovkárna Rychnov nad Kněžnou), vitráže a dekorace tiffany technikou (ART TIFFANY Marie Hájková, Orlické Záhoří), sváteční koláčky a ličenský chleba (pekárna BEAS Lično).
Josef Krám