neděle
5. ledna 2025
svátek slaví Dalimil
Už jsme doma
© Archiv kapely



Legendární kapela Už jsme doma má za sebou úspěšné měsíční turné v USA. Příští rok oslaví 40 let na hudební scéně

ČR-ZAHRANIČÍ: Málokterá česká kapela může říci, že má v USA odehráno více než 800 koncertů. Řeč je o skupině Už jsme doma, která již bezmála 40 let neúnavně cestuje po světě a reprezentuje českou alternativní kulturu v zahraničí. Během jejich letošního amerického turné stihla za 33 dní objet celé Spojené státy kolem dokola a připsat si tak na tamějším kontinentu dalších 29 koncertů.

Autor článku: 
Robin Suchánek

Nejprve bylo v New Yorku nutné vypůjčit si auto a zařídit různé úřední věci. Přepravovat letadlem aparaturu je neekonomické, a tak dalším krokem bylo pořízení nástrojů a hudebního vybavení. Podle kapely je paradoxně levnější si nástroje koupit, než je půjčovat, a tak s pomocí přátel celou sadu nakoupili na internetu a ta na ně čekala v Providence, kde se uskutečnil první koncert. Jejich cesta pak vedla západním směrem po severní části vnitrozemí přes Chicago, Denver, Boise až do Seattlu, nejzápadnějšího a nejsevernějšího bodu tohoto turné. Odtud pokračovali jižně po západním pobřeží přes Oregon a Kalifornii až do San Franciska a pak ještě jižněji do Los Angeles, odkud se jejich směr stočil zpět na východ a postupně přes Arizonu, Texas a Severní Karolinu dojeli zpátky do New Yorku. Během cesty byli každou chvíli v jiném časovém pásmu, ráno u moře, přes den v poušti v tropických teplotách, večer ve velkoměstě a druhý den ráno v horách s teplotami těsně nad nulou.

„Dlouho jsme v Americe nehráli, tak jsme byli zvědaví, jak se tamní poměry za tu dobu změnily,“ líčí frontman kapely Miroslav Wanek. „Co se týče klubů, tak posun k lepšímu byl opravdu znatelný, hlavně v jejich technické vybavenosti. Prakticky na všech místech jsme se mohli těšit skvělému zvuku. I divácká návštěvnost koncertů nás velmi mile překvapila, což po tolika letech byla velká neznámá. Ale přišla nová generace a vypadá to, že jsme ji zaujali stejně jako ty předchozí.“

A jak že se vlastně povedlo takto rozsáhlou koncertní šňůru domluvit? „Během těch dvou desítek turné v minulosti jsme se setkávali s mnoha hudebníky a hráli ve stovkách klubů. Některé kontakty zestárly, ale mnoho jich zůstalo aktivních. Jedním z těch, se kterými jsme strávili mnoho desítek koncertů na jednom pódiu byl i Erik Carter a ten si založil agenturu Uncle Booking. Takže jsme ho oslovili a on během rekordně krátké doby sjednal všechny koncerty. Mimo jiné i proto, protože jeho síť kontaktů se zčásti kryla s těmi našimi a také proto, že zastupuje např. skupinu Sleepytime Gorilla Museum, která bývala naším nejbližším partnerem. Zbytek organizačních náležitostí byl potom na nás. Tomuto turné předcházel téměř rok příprav a byrokratických nástrah, jejichž výčet by vydal na knihu,“ vysvětluje Wanek.

„Zvládli jsme to hlavně díky množství kamarádů a podporovatelů, kteří byli ochotni nám po celou dobu pomáhat. Samotné turné už byla potom vlastně třešnička na dortu, ale organizačních nástrah bylo i po cestě stále velmi mnoho a bylo třeba jim věnovat pozornost a spousty času a energie. To bylo možná více vysilující, než samotné hraní a cestování,“ dodává.

Skvělým navázáním na tradici z 90. let bylo i to, že třetinu turné s UJD odehrála kapela Free Salamander Exhibit, což jsou zčásti hudebníci ze skupiny Sleepytime Gorilla Museum, se kterými se takováto paralelní turné odehrávala kdysi velmi často a diváci si tak mohli vychutnat téměř dokonalou spřízněnost obou kapel i v rámci specifického a nezvyklého stylu, který obě skupiny produkují.   

„Na turistiku nebývá nikdy moc času. Takové množství odehraných koncertů, k tomu 17 000 km a více než 218 hodin čistého času stráveného v autě to jen potvrzuje. Nějaké zásadní turistické zajímavosti jsme ale přeci jen stihli. Protože náš bubeník byl v Americe poprvé, nemohli jsme vynechat nejznámější turistické zajímavosti jako Niagárské vodopády, národní park Redwood, San Fransico, Las Vegas nebo Grand Canyon. A došlo i na koupání v Tichém oceánu,“ vypráví Miroslav Wanek.

Jednou ze zajímavostí tohoto turné bylo, že Už jsme doma například odehráli koncert přímo v Halloweenský večer.

„Bylo opravdu vtipné hrát pro sál plný kostlivců, zombíků a čarodějnic,“ smějí se členové kapely. Turné zároveň probíhalo během vrcholení prezidentských voleb. „Občas se nás někdo na ulici snažil zaregistrovat k volbám a u domů jsme viděli hodně cedulí, které dávaly najevo sympatie k tomu či onomu prezidentskému kandidátovi, ale žádné nepokoje jsme nikde naštěstí nezaznamenali,“ shodují se.

Příští rok kapela oslaví 40 let existence, a tak již nyní připravuje velké množství nejrůznějších akcí a dalších zahraničních cest.

„Turné po Spojených Státech se nám tam už nevejde, ale už se začíná pracovat na turné v květnu 2026 a zájem je obrovský. Je možné, že v USA vyjde i kniha textů, že se v rámci turné zorganizuje i výstava Martina Velíška atd. Plánů je hodně a jsem moc rád, že se návrat do USA, jak to vypadá, podařil,“ uzavírá Miroslav Wanek.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024