ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze připravila výstavu věnovanou osobnosti básníka, prozaika a dramatika Julia Zeyera s názvem Julius Zeyer – Arkádie aneb ohlasy antiky v českém umění. Veřejnost je zvána na její slavnostní zahájení, které se uskuteční v úterý 12. listopadu 2024 v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 9. března 2025 v nově otevřeném grafickém kabinetu ve 2. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤŮV INSTITUT.
„Výstava věnovaná osobnosti Julia Zeyera patří do volného cyklu představující zejména rukopisy českých básníků v souvislosti a s přesahem do výtvarného umění. Básník Julius Zeyer uvozuje inspiraci a také se stává příslovečným oslím můstkem pro možnost vystavení antického umění ve sbírkách nacházejících se v naší zemi,“ upřesňuje kurátor výstavy Pavel Petr. Vystavena budou také díla českých umělců ovlivněných hellénskou kulturou a její atmosférou v Řecku a posléze v Itálii.
Základ výstavy tvoří trojice obrazů umístěných na čelní stěně – jedná se o díla Černé jezero Jana Preislera, Krasavec Jana Zrzavého a Návrat Théseův od Josefa Šímy. K dalším vystaveným exponátům patří několik starověkých váz zapůjčených především z Národního muzea v Praze, ale i ze zámeckých mobiliářů nebo ze soukromých sbírek. V hlavní části výstavy, kde je umístěn originální rukopis Julia Zeyera, je expozice doplněna římskými artefakty z básníkovy osobní sbírky spolu s ornamentální truhlicí z Kavkazu.
„Výstavu rovněž zdobíme jednou úžasnou kuriositou – nádhernou fantasmagorií z kunst-kabinetu – skleněnou nádobkou se smíšeným popelem řeckých hrdinů Achillea a Patrokla z Tróje. Jedná se o artefakt pocházející z bývalého majetku chebského kata a historika Karla Hussa, jenž posléze přešel do majetku knížete Klemense Metternicha a dnes je uchován na zámku Kynžvart,“ odtajňuje kurátor. Po nějakou dobu bude navíc výstava obohacena vzácným dílem – mramorovým Herkulem italského sochaře Pietra Berniniho – zapůjčeného z významné pražské sbírky.
„Julius Zeyer byl český básník, prozaik a dramatik náležející k tzv. lumírovské generaci. Svým založením však vynikal především jako introvertní citlivý pozorovatel zanikajícího světa velkých kultur, byl cestovatel, polyglot, sběratel starožitností a brilantní vypravěč stojící vždy mimo hlavní umělecké proudy a skupiny své doby. V mnoha ohledech trpěl pocitem vyčlenění a nedostatečného uznání ze strany soudobé kritiky a nesnášel projevy malosti, přitom, jak opakovaně zdůrazňuje v korespondenci, miloval a ctil českou kulturu,“ přibližuje tuto osobnost vedoucí oddělení česko-francouzského kulturního centra Petrkov Lucie Tučková.
Výstava se koná za výhradní spolupráce s Památníkem národního písemnictví v Praze, díla jsou zapůjčena ze sbírek Národního muzea v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Západočeského muzea v Plzni a z mnoha dalších institucí a soukromých sbírek.
Návštěvníci se mohou těšit i na zajímavý doprovodný program v podobě kurátorských komentovaných prohlídek nebo besed s českými umělci, kteří se nechávají v různých podobách inspirovat antikou. Další informace najdou zájemci na webu galeriezlin.cz.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.