ČESKÁ TŘEBOVÁ: 15. ročník národní přehlídky seniorského divadla se odehraje v České Třebové o víkendu 8.-10. listopadu 2024. Přehlídku pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha.
Národní přehlídka seniorského divadla je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 % složen z osob starších 60 let. (Věkové omezení se vztahuje pouze na účinkující, netýká se autorů, režisérů, scénografů a dalších odborných funkcí, netýká se ani technických a jiných obslužných pracovníků.) Přehlídka je otevřena všem divadelním druhům, žánrům, nejrůznějším divadelním postupům, stylům a poetikám, jakož i příbuzným druhům scénického umění. Z přehlídky může lektorský sbor doporučovat inscenace k výběru do programu Jiráskova Hronova, festivalu amatérského divadla.
Letos provázel vyhlášení národní přehlídky seniorského divadla enormní zájem, přihlášeno bylo historicky nejvíce inscenací – sedmnáct (a dvě přibyly po uzávěrce). Odborná rada vybrala devět z nich, které budou nabídnuty divákům v průběhu víkendu 8.-10. listopadu 2024 ve třech prostorách – v malém sále Kulturního centra, ve velkém sále tamtéž a na nedaleké Malé scéně. Kromě různorodosti žánrové dochází tentokrát i k rozrůzněnosti druhové – uvidíme nejen divadlo klasické činoherní, ale také hudební, loutkové a multimediální. Žánrově je letošní program NP seniorského divadla těžko definovatelný, komedie se prostupují s dramatem, velmi často jde o tragikomedie.
Pozoruhodná je letos rozrůzněnost tematická. Přirozeně převažují tituly zachycující v různých podobách a s různou mírou lehkosti problémy stárnutí a stáří. Sem patří Casanova na duchcovském zámku Karla Gassauera v režii Karly Vázlerové a v podání děčínského Čapka, také Se starci na chmelu…, které podle scénáře Dušana Sedláka pro DS VICENA Ústí nad Orlicí upravil Saša Gregar. Tématem je také smrt – v červenokosteleckém dialogu Don Q. a děvka nebeská Vlastimila Klepáčka (pardon – Patriciuse Chiccomolina), Poslední Ráj Stáni Kočvarové a ŽAS Homole či Vichřice v domě č. 11, vzešlá ze spolupráce olomouckého Studia SEN s profesionálními režiséry Petrem Erbesem a Borisem Jedinákem. Dvakrát se objeví kusy řešící významné morální dilema – Kyanid o páté Pavla Kohouta, debutujícího režiséra Lukáše Frydrycha a DS Vojan Desná – Mladá Haluz, a autorský Kandidát režiséra Ladislava Vrchovského a členů DS Viktorka Holešov. Absurditu života postihuje Hladovění, složené Vladimírou Dvořákovou z povídek a básní Daniila Charmse, v interpretaci ostravského Seniorského divadelního studia (Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském). A Modlitba svitavského souboru Thea a scenáristy a režiséra Matěje Šefrny je groteskním podobenstvím o světě ovládaném IA.
Rozpravy o viděném jsou koncipovány jako dialog mezi zúčastněnými soubory, své postřehy si budou sdělovat účastníci přehlídky navzájem. Odborný dohled nad rozpravami pak zastanou lektoři Jaroslav Kodeš, Kateřina Prouzová a Milan Strotzer.
O blaho souborů se budou starat zaměstnanci Kulturního centra Česká Třebová v čele s ředitelem Josefem Janem Kopeckým a produkční Simonou Podzimkovou. NIPOS-ARTAMA na místě zastupuje Petra Richter Kohutová.
Informace o letošní NP seniorského divadla v České Třebové najdete na webu NIPOS (https://www.nipos.cz/artama-do-sd/), o jejím programu také na přiloženém plakátu. Informace postupně přibývají na facebookových profilech Senioři nejen sobě – NP seniorského divadla Česká Třebová 2024 (https://www.facebook.com/profile.php?id=61567749996985) a FB Kulturního centra Česká Třebová (https://www.facebook.com/kulturni.centrum.trebova).
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.