VYSOKÁ U PŘÍBRAMĚ: Nová kniha Ondřeje Šupky potěší každého milovníka hudby i místní patrioty. Pojednává o vztahu hudebního skladatele Antonína Dvořáka k Příbramsku, zejména k Vysoké u Příbramě, která byla po téměř 25 let jeho místem nejmilejším. Dvořákův hluboký vztah k regionu, který považoval za svůj druhý domov a který ho inspiroval při tvorbě desítek hudebních děl, je knižně zpracován vůbec poprvé. Nová publikace není jen ke čtení, s pomocí QR kódů vám i zahraje.
Do Vysoké u Příbramě zajížděl světoznámý hudební skladatel nejprve do tzv. Dvorku v areálu zámečku jeho švagra hraběte Václava Kounice, později si zde vybudoval vlastní letní domov, dnes známý jako vila Rusalka. Mezi lety 1877 a 1904 zde strávil téměř každoročně několik letních měsíců.
„Miloval zdejší malebnou krajinu s lesy, loukami a rybníky, kterou se denně procházel a která ho inspirovala k tvorbě. A silný a vřelý vztah měl i ke zdejším obyvatelům,“ popisuje v úvodním slovu knihy Vojtěch Poláček, ředitel Památníku Antonína Dvořáka. Jaké byly vztahy mezi rodinami Kouniců a Dvořákových? Jak vypadal běžný Dvořákův den na Vysoké a které skladby vznikly právě tady? To vše v knize najdete.
Autor knihy muzikolog Ondřej Šupka shromáždil nepřeberné množství dobových archivních pramenů, s jejichž pomocí podrobně zachycuje Dvořákovy zdejší pobyty, mapuje jeho kompoziční práci a přináší řadu zcela nových zjištění. Součástí publikace je rovněž bohatý obrazový materiál, zčásti zveřejněný vůbec poprvé, a rozsáhlá zvuková příloha (mluvené slovo v podání Lukáše Hlavici a Simony Postlerové a hudební ukázky ze skladeb Antonína Dvořáka) přístupná přes QR kódy.
Grafickou podobu knihy zpracoval Jaro Dufek. Kniha vychází i ve zkrácené variantě v anglickém jazyce. Publikace vznikla v rámci Roku české hudby 2024 za přispění Ministerstva kultury a Středočeského kraje.
Slavnostní představení knihy Ondřeje Šupky Druhý domov Antonína Dvořáka proběhne v neděli 1. prosince 2024 ve Vysoké u Příbramě: nejprve v 16:30 v Památníku Antonína Dvořáka. V kavárně ve Sládkovně, kde pobýval básník a skladatelův přítel Josef Václav Sládek, promluví ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček. O hudební doprovod se postará akordeonistka Pavlína Hašlová. V 18:00 bude následovat slavnostní křest knihy v rámci adventního koncertu na návsi Obce Vysoká u Příbramě.
Cena knihy je 350 Kč. Zájemci si ji mohou objednat na emailu pamatnik@antonindvorak.cz nebo tel. 318 618 115.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.