PLZEŇ: Na jevišti Velkého divadla DJKT bude v sobotu 2. listopadu k vidění to nejlepší, co se letos urodilo v českých a německých zájmových baletních školách. Prestižní přehlídka Balet Gala je jedinečná nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Své umění předvedou v rámci 16. ročníku baletky a tanečníci od 7 do 51 let. V pestrém programu, plném úchvatných baletních výstupů, se vystřídá na sto třicet účinkujících a chybět nebudou ani hosté z řad profesionálů. Začátek je v 18 hodin.
XVI. ročník Mezinárodní BALET GALA 2024, Mezinárodní exhibiční vystoupení žáků zájmových baletních škol, sobota 2. 11. 2024 Velké divadlo DJKT v Plzni, začátek představení v 18:00
„Přehlídka Balet Gala je jedinečná hlavně tím, že je nesoutěžní a probíhá v přátelské atmosféře bez zbytečného napětí. Účastníci mají jedinečnou příležitost vystoupit v krásných prostorách Velkého divadla J. K. Tyla, které má pro balet skvěle uzpůsobené jeviště i zázemí. Mohou tak zažít profesionální prostředí a navzájem se poznat a inspirovat,“ uvedla hlavní organizátorka Šárka Ženíšková, předsedkyně pořadatelského spolku Balet, z.s.
Balet Gala je velkým zážitkem také pro diváky. Na jevišti se střídají krátké výstupy klasického a moderního baletu, umění dětí i mladých tanečníků podtrhují krásné barevné kostýmy. Nesoutěžní přehlídka je vždy plná radosti z tance a pozitivních emocí. „Ze zkušeností z předchozích ročníků víme, že formát galavečera upoutá svou pestrostí i diváky, kteří baletní představení běžně nenavštěvují. Balet Gala pro ně může být zajímavou příležitostí, jak si k baletu najít cestu,“ řekla Šárka Ženíšková. Mezi vystupujícími budou vítězové a laureáti českých i mezinárodních soutěží, mimo jiné i soutěže Plzeňský střevíček 2024, která se v Plzni uskutečnila v květnu.
Na Balet Gala jako již tradičně vystoupí profesionální tanečníci. Součástí programu budou ukázky z Letních lekcí baletu prvního sólisty Národního divadla Praha Adama Zvonaře, kterými bude provázet tanečnice a učitelka Ivanna R. Illyenko. Ta povede i workshopy klasického baletu v neděli 3. listopadu dopoledne. Galavečer bude tradičně věnován významné osobnosti baletního světa, a to Bohumile Mejcharové, jako přání k jejímu životnímu jubileu a jako poděkování za její práci. Programem diváky provede herec a režisér Vilém Dubnička.
Vstupenky na Balet Gala v ceně 225 – 275 Kč jsou k zakoupení prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka, www.djkt.eu a v pokladně předprodeje Divadla J. K. Tyla, Smetanovy sady 16.
Zájmový balet má v Plzni dlouhou tradici. Spolek Balet, z.s. založila v roce 2007 Bohumila Mejcharová, která byla tanečnicí Divadla J. K. Tyla v Plzni, působila zde celých 26 let a také vedla v letech 1985 - 2000 Baletní školu při DJKT. Díky jejím bohatým pedagogickým zkušenostem a spolupráci s baletními školami v Česku i zahraničí, vznikl spolek zaměřený na podporu baletního vzdělávání, zejména dětí a mladých talentů. Dnes spolek vedou a na organizaci celého projektu se podílejí zejména Šárka Ženíšková a Kateřina Bednářová, žačky Bohumily Mejcharové, které nadále rozvíjejí její vizi. Spolek Balet pořádá prestižní akce, jako je Balet Gala nebo soutěž Plzeňský střevíček.
Více informací na www.baletgala.eu a na facebooku a YouTube spolku Balet, z.s.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.