ČR: Jedním z vrcholů projektu Smetana200, který po celý letošní rok připomíná 200. výročí narození Bedřicha Smetany, je nový film České televize Smetana. Snímek, který sleduje poslední léta Smetanova života a líčí mimo jiné jeho boj s hluchotou, bude mít televizní premiéru 3. listopadu ve 20.10 hodin na stanici ČT 1 a následně bude ke zhlédnutí v iVysílání.
„Hraný snímek Smetana je pomyslným vyvrcholením oslav Roku české hudby na obrazovkách České televize, rozhodně však ne posledním a už vůbec ne jediným,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje. „Na našem kulturním kanále, který se na toto významné hudební téma letos mimořádně zaměřil, se české hudbě, jejím autorům a interpretům věnovalo či ještě bude věnovat téměř 170 samostatných pořadů i několik dokumentárních a hudebních cyklů. Mimo jiné to znamená 19 oper, 28 koncertů klasické hudby, téměř 50 koncertů jiných žánrů, 34 dokumentárních filmů, 21 recitálů a střihových pořadů a mnoho dalších. Převedeno do času to představuje 242 hodin vysílacího času a já můžu s velkou radostí říct, že i letos ČT art dokazuje, jak je v zachycování a nabízení české hudby ve všech jejích žánrech i podobách jedinečný a nezastupitelný.“
Pro režii filmu Smetana oslovil kreativní producent Jan Lekeš Marka Najbrta. „Náš film Smetanu představí jako člověka, který ve svém oboru zcela neoddiskutovatelně převyšuje své současníky a kvůli tomu musí bojovat nejen proti závisti okolí, ale i proti vlastnímu pocitu výlučnosti. A také jako člověka donuceného vyrovnat se s postupnou ztrátou sluchu, což v případě skladatele a dirigenta znamená fatální existenciální ohrožení,“ přibližuje Jan Lekeš a Marek Najbrt ho doplňuje: „Děj filmu se odehrává během posledních šestnácti let Smetanova života. Jednalo se o velmi dramatický čas, protože deset let před svou smrtí ohluchl a svá vrcholná díla z té doby komponoval, aniž by je mohl slyšet. Kromě hudby jde v našem příběhu také o Smetanův bouřlivý vztah s jeho druhou manželkou Betty Smetanovou a také o nadstandardní přátelství s Eliškou Krásnohorskou.“
Režisér Marek Najbrt obsadil do hlavní role slavného zakladatele české národní hudby herce Václava Neužila, jeho manželku Betty ztvárnila Sarah Haváčová. Jednou z ústředních postav příběhu je také mladá spisovatelka a autorka čtyř libret ke Smetanovým operám Eliška Krásnohorská v podání Denisy Barešové.
Masku s charakteristickým plnovousem připravil Českým lvem oceněný umělecký maskér Martin Valeš pro herce Václava Neužila. Ten po postavě legendárního atleta Emila Zátopka přijal ve své kariéře už podruhé roli historické postavy, tentokrát tedy Bedřicha Smetany: „Když jsem byl malý, hrál jsem na klavír asi deset let, tak jsem to mohl oprášit. Jednu skladbu jsem dokázal zahrát, je to Jiřinková polka, kterou Bedřich učí Elišku Krásnohorskou. Na zbytek skladeb bych neměl, ani kdybych se připravoval dva roky. Taky jsem se spojil s dirigentem Janem Chalupeckým, abych uměl vzít správně do ruky taktovku, a absolvoval jsem taneční výcvik s choreografem Markem Zelinkou, protože se ve filmu vyskytne velká taneční scéna,“ popisuje Václav Neužil, jak důkladná byla jeho příprava na roli.
V rámci Roku české hudby a Českého týdne v Carnegie Hall bude film v americké premiéře uveden v České národní budově 6. prosince.
režie: Marek Najbrt // scénář: Martin Šafránek // kamera: Jan Šuster // střih: Michal Hýka // zvuk: Jiří Melcher // dramaturgie: Veronika Slámová, Jan Lekeš // hudební poradce: Aleš Březina // architekt: Jan Vlasák // masky: Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec // kostýmy: Andrea Králová // výkonné producentky: Romana Špiková, Karolína Vodičková // kreativní producent: Jan Lekeš // hrají: Václav Neužil, Sarah Haváčová, Denisa Barešová, Jana Plodková, Igor Bareš, Pavel Řezníček, Jiří Maryško, Viktor Zavadil a další
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.