PRAHA: Geisslers Hofcomoedianten zvou děti i jejich rodiče o víkendu 8.–10. listopadu do Divadla VILA Štvanice a jeho okolí na tradiční festival VILOmeniny. Ten nabídne kromě divadelního programu pro nejmenší i větší diváky také koncert kapely Žampion, chybět nebude ani výtvarná dílna, venkovní hřiště VILAmovánky a herna s hračkami od Utukutu. Letošní ročník vyzývá děti k záchraně světa, a to jak jinak než divadlem...
Program zahájí v pátek 8. listopadu odpoledne letošní novinka Geisslerů Alchymisti: Zlatodějný teatrolab. V interaktivní inscenaci pro děti od 10 let nahlédnete do pěti alchymistických laboratoří a spolu s průvodci z tajného řádu Rudolfa II. i jejich dávnými rádci budete hledat kámen mudrců pro dnešní svět.
Sobotní dopoledne pak bude patřit nejmenším dětem do tří let, které Filharmoniště seznámí s vážnou hudbou. Smyčcové duo Gadrew way zahraje skladby nejznámějších skladatelů jako Antonín Dvořák či W. A. Mozart.
Odpoledne spolu s Malým divadlem v Českých Budějovicích zaplaví svět i VILU gumové kačenky. Inscenace GAGA představuje nejmenším divákům od tří let fantastické osudy migrujících kachniček a hravou formou je seznamuje s vlivem člověka na životní prostředí. Diváci se společně s kachničkami setkávají s přirozenými obyvateli vodních ploch, ale i s plastem a dalšími odpady, které ohrožují jejich život.
Na sobotní večer si pro vás Kolektiv TMEL připravil premiéru. Pelech je sondou do hravého, imaginativního světa, kde každý obyvatel, objekt a nerost tvoří živoucí součást bohatého ekosystému. Město je svébytným tvorem a nachází se na planetě, která není o nic méně naživu než každý, kdo na ní přebývá. Toto představení pro diváky od sedmi let zahájí rovněž nedělní program, a to od 10 hodin dopoledne.
Po obědě naváže pohádka Rytíři od pravidelných hostů VILOmenin Toy Machine. V loutkové inscenaci volně inspirované legendou o svatém Jiří nebude chybět rytíř, drak ani krásná princezna. Děti od tří let zažijí spolu s hlavním hrdinou dobrodružství z dob, kdy ještě po zemi chodili draci a udatní rytíři bojovali o dámy svého srdce.
Program vyvrcholí koncertem skupiny Žampion. Herci z kladenského Divadla Lampion přivezou ty největší hity z představení minulých, současných i budoucích. Přijďte si zatančit na závěr nabitého víkendu!
A co kdyby si děti raději jen tak pohrály? Nevadí, venku je po celý víkend budou čekat VILOmeniny, hřiště plné úkolů, u kterých si budou moci pořádně zařádit. Nebo se v našem výtvarném stanu mohou pustit do vyrábění na míru tomu, co právě viděly v divadle. Uvnitř VILY pak bude k dispozici hernička, která bude díky prodejně Utukutu plná hraček, s nimiž se děti rozhodně nebudou nudit.
Kompletní program najdete na www.geisslers.cz.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.