čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Ministr Martin Baxa předává Jitce Stokalské ocenění Artis Bohemiae Amicis
© Archiv MK



Jitka Stokalská dostala od ministra Baxy ocenění Artis Bohemiae Amicis

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK ČR

Paní Jitka Stokalská dosáhla za svoji kariéru mimořádných uměleckých výsledků. Je velkou příznivkyní české kultury a od počátku své kariéry se významně zasloužila nejen o nezměrný přínos polské divadelní scéně, ale také o budování a prohlubování dobrých sousedských vztahů.  Pod jejíma rukama vznikla celá řada divadelních inscenací charakteristických svým smyslem pro styl a estetickou uměřenost. Bylo mi ctí, že jsem jí dnes mohl osobně medaili předat a vyjádřit i svůj hluboký obdiv a úctu k její celoživotní práci,“ řekl ministr Baxa. 

Jitka Stokalská se narodila v roce 1939 v Pardubicích. Studovala na Fakultě činoherní režie DAMU v Praze. V letech 1965-1968 pracovala jako asistentka režiséra a ředitele K. Dejmka v Národním divadle ve Varšavě. V té době rovněž realizovala v Kaliszi své první divadelní představení - Romea a Julii W. Shakespeara. V letech 1969-1973 pracovala v různých polských divadlech, mj. v prestižním Starém divadle v Krakově. Od roku 1973 se datuje její dráha operní režisérky, kdy se na ni při vzniku Varšavské komorní opery obrátil její ředitel S. Sutkowski. Po úspěšném Donu Pasqualovi (G. Donizetti) jí nabídl stálou spolupráci. V tomto operním domě pracuje Jitka Stokalská dodnes. Mnohé její produkce byly realizovány na různých mezinárodních festivalech: G. F. Händel - Ariadna (festival v Götingenu), D. Cimarosa - Tajné manželství (Turku ve Finsku), G. Rossini - Lazebník sevillský (festival v Montpellier a Bejrútě), D. Scarlatti - Komická intermédia (festival v Drážďanech) a mnohé další. Celkem ve Varšavské komorní opěře do roku 2011 nastudovala přes 40 premiér a v jistém ohledu i více, neboť opery se hrály nejdříve v polštině, poté v originále a přizpůsobovaly se konkrétním podmínkám při četných zahraničních zájezdech. K významným patří premiéra původní verze (z roku 1904) Její pastorkyně Leoše Janáčka z roku 2004.  

Komorní prostředí divadla z ní učinilo specialistku na opery Mozartovy i na opery Rossiniho. Samozřejmě se věnuje i současnému polskému repertoáru, psanému zpravidla přímo pro soubor Varšavské komorní opery, a neopomíjí ani díla barokní a staré polské opery. Kromě této činnosti spolupracuje s Varšavskou hudební akademií F. Chopina, kde na operním oddělení učí základy operního herectví. České publikum se s její prací mohlo setkat v roce 1999, kdy v Národním divadle režírovala jednoaktovky Chudák námořník Daria Milhauda a Dvakrát Alexandr Bohuslava Martinů. V letošním roce bude mj. režírovat venkovní inscenaci opery Rusalka Antonína Dvořáka, která proběhne 31. 8. v areálu zámku v Nieborowě a které zařadilo České centrum Varšava do programu Roku české hudby.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024