pondělí
2. září 2024
svátek slaví Adéla
Pozvánka
© Zdroj: www.artmikulov.cz



Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ vstupuje do čtvrté dekády s tématem IDENTITA

MIKULOV: 31. ročník sympozia se uskuteční ve dnech 14. 7.–10. 8. 2024, a Mikulov se tak opět stane místem setkávání všech generací se současným výtvarným uměním a uměleckou tvorbou v místě samotném.

od 14.07.2024 do 10.08.2024
Autor článku: 
Marcela Šimánková/ika

Zahájení se koná v neděli 14. 7. 2024 od 18:00 na mikulovském náměstí, kde se představí letošní účastnice a účastníci. Jsou to Daniela & Linda Dostálkovy, Eja Devečková, Libuše Jarcovjáková, Michaela Vrbková, Jan Vytiska a student Jura Piršč. Nejen k poslechu zahraje horňácká folklórní formace Petra Mičky – Hrubá Hudba.

Tématem pro 31. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ je IDENTITA. Identita jedince, společnosti, místa, umění i identita samotného sympozia.

Mikulovské výtvarné sympozium "dílna" v sobě nese vize setkávání, vzájemného působení a poznávání odlišností. Přináší mnohostranné obohacování. I díky tomu je dnes Mikulov renomovaným kulturním centrem regionu, městem otevřeným a kosmopolitním...“ Komentuje význam tradiční letní akce místostarostka Petra Korlaar.

Dalším důležitým prvkem, na který se v rámci projektu pořadatelé ve spolupráci s kurátorkou a teoretičkou 31. ročníku Lenore Jurkyovou zaměřují vedle tématu IDENTITA je DIALOG. „Formát sympozia je od počátku založen právě na vzájemné komunikaci, sdílení společného prostoru, myšlenek a zkušeností komunity hostujících umělců a umělkyň. Výsledkem této komunikace a společného sdílení v rámci tvůrčího pobytu v Mikulově jsou díla, která obsahově nebo formálně, odrážejí mj. okolnosti a místo jejich vzniku a tato jsou představena na navazující výstavě.“ Uvádí k letošní koncepci kurátorka ročníku Lenore Jurkyová.

31. ročník sympozia lze vnímat jako začátek nové dekády a jako příležitost akcentovat roli diváků a komunity obyvatel Mikulova, pro které se akce v průběhu třech dekád existence stala nedílnou součástí každého léta. Připravovaný ročník tradičně doplní již po léta zaběhnuté formátů doprovodných programů, kterými jsou: zahájení sympozia, víkend otevřených ateliérů, výtvarný workshop pro celou rodinu, možnost nahlédnout do ateliérů. koncerty, čtení, workshopy a/ nebo zakončení, vernisáž a výstava, která na sympozium bezprostředně navazuje.

Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ bylo založeno v roce 1994. Trvalým výstupem každoroční akce je umělecká sbírka, do které město prostřednictvím daru obdrželo za uplynulých 30 ročníků celkem 736 uměleckých děl. Sympozia se za dobu jeho trvání účastnila celá řada předních českých výtvarnic a výtvarníků.

Více informací a kompletní sbírka: www.artmikulov.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Tradiční dotační program má oproti předchozím letům jednu zásadní změnu, a to v termínech, kdy se o něj mohou zájemci ucházet. Zatímco dříve byl schvalován a uveřejňován v lednu daného roku a žádosti o dotace byly přijímány v druhé polovině února, nyní tak mohou zájemci o krajskou podporu činit už od 1. až do 31. října. Kraj na rozvoj kultury v příštím roce vypsal 15 milionů korun.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
02.09.2024

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024