sobota
4. ledna 2025
svátek slaví Diana
Pamětník z Kudlova pan Antonín Hlavica s žáky z Církevní ZŠ Zlín
© Archiv pořadatele



Nové příběhy pamětníků ze Zlínska a Francovy Lhoty v projektu "Příběhy našich sousedů"

ZLÍN: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně bude hostit Závěrečnou prezentaci vzdělávacího projektu "Příběhy našich sousedů", a to dne 23. května 2024 od 16:00 hodin. Projekt organizace Post Bellum v něm odhaluje příběhy jedenácti pamětníků, kteří byli svědky klíčových událostí 20. století.

23.05.2024
Autor článku: 
Gabriela Winklerová

Žáci základních škol se zapojili do půlročního projektu, ve kterém ve spolupráci se svými učiteli, zástupci Post Bellum a odborníky z praxe, vytvořili poutavé rozhlasové a filmové reportáže. Projekt není pouze výukovým programem, ale i cestou, po které se vydávají mladí dokumentaristé, aby zachytili osudy pamětníků, které by jinak upadly v zapomnění.

Mezi těmito příběhy je i příběh paní Erny Gronichové (roz. Winterové) z Malenovic u Zlína, která pochází z obce Malá Morávka. Její otec měl za války potíže s nacisty, ale nebyl zařazen do odsunu Němců v roce 1946, jelikož byl označen za "potřebného". Bohužel později museli nový dům přeci jen přenechat novým majitelům. Měli pár minut na vystěhování, nestihli ani dojíst namazaný chléb. Jak celou situaci rodina prožívala, dokumentovali žáci ZŠ Zín, tř. Svobody, Malenovice.

Během prezentace zazní i příběh paní Boženy Benešové ze Zlína, která přišla během druhé světové války o oba rodiče. Po úspěšném absolvování střední školy byla dokonce navržena na studium lékařské fakulty. Proč do školy nenastoupila, a jak výrazně ovlivnil její život komunistický režim, to se dozvíte díky reportáži žáků ZŠ Křiby, Zlín.

Do projektu se zapojily následující školy: ZŠ Zlín Křiby; ZŠ Zlín, třída Svobody; ZŠ Zlín Okružní; ZŠ Zlín Dřevnická; ScioŠkola Zlín; 2ika ZŠ Zlín; Církevní ZŠ Zlín; Dobrá Montessori ZŠ a ZŠ Francova Lhota.

Finanční podporu projektu poskytlo město Zlín a obec Francova Lhota. Projekt může být realizován také díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Českého rozhlasu. Spoluorganizátorem Závěrečné prezentace je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Moderátorem akce bude Martin Pášma. Hudební doprovod zazní v podání žáků ZUŠ Zlín - Jižní Svahy.

Vstup na událost je zdarma a připraveno bude drobné občerstvení.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024