středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Společnost doktora Krásy představí v broumovském klášteře hru Karola Wojtyły „Bratr našeho boha“

BROUMOV: Ve čtvrtek 14. prosince od 19 hodin bude v Kreslírně broumovského kláštera uvedena premiéra divadelní inscenace „Bratr našeho boha“ v podání souboru Společnost doktora Krásy pod vedením režiséra Petra Lanty. Jde o adaptaci díla Karola Wojtyły – papeže Jana Pavla II. Vstupenky jsou již v předprodeji. Divadlo pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov.

14.12.2023
19:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Bratr našeho boha je Wojtyłova první „dospělá“ hra, na které pracoval v letech 1944-50. Její ústřední postavou je Adam Chmielowski (1845–1916), impresionistický malíř, který se stal mnichem a přijal jméno Albert. V inscenaci nejde o tradiční životopisné drama, sám Wojtyła o hře píše, že „se jedná o pokus o proniknutí do duše člověka“. Adam čelí vnitřnímu zápasu ve snaze rozhodnout se mezi životem umělce a povoláním sloužit druhým.

„Celé to začalo kdysi dávno v čase mého dětství či dospívání, když jsem se dozvěděl, že tehdy současný papež Jan Pavel II. psal divadelní hry. To mi přišlo velmi zajímavé. Zároveň mne překvapovalo, že se o papežovy hry u nás prakticky nikdo nezajímal, přestože osobnost Karola Wojtyly výrazně zasáhla i do našich dějin a v něčem je podobná Václavu Havlovi. Myšlenka inscenací těchto her mne neopouštěla a pravidelně se vracela.  Nakonec jsem v české premiéře uvedl v pražském Divadle v Dlouhé meditaci o manželství „Před Zlatnickým krámem“ (2007) a o pár let později v roce 2019 „Vyzařování otcovství“ v kreslírně broumovského kláštera. Obě měly příznivý ohlas, dokonce i v Polsku. Říkal jsem si proto, že bych inscenováním Bratra našeho Boha pěkně uzavřel sérii wojtylowských premiér,“ uvedl režisér Petr Lanta.

Překlad: Valerie Látalová, režie: Petr Lanta, dramaturgická spolupráce: Alžběta Petrová, odborná spolupráce: Jindřich Veselý. Hrají: Richard Fiala, Kryštof Nohýnek, Gabriela Pyšná, Milada Vyhnálková, Martin Učík, Diviška Šiková, Jiří Novotný, Dan Červinka, Ivan Kühnmund, Matouš Fendrych aj.

Vstupné v předprodeji: 200 Kč / 150 Kč pro členy klubu Artcafé / 100 Kč snížené – vstupenky je možné zakoupit na smsticket.cz. Vstupné na místě: 250 Kč / 180 Kč pro členy klubu Artcafé / 100 Kč snížené. Představení je realizováno za podpory Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024