středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Vizuál k akci
© Zdroj: https://www.facebook.com/zivyzlin



Sametovou revoluci ve Zlíně připomene výstava více než stovky dobových fotografií

ZLÍN: Zlíňané si připomenou atmosféru sametové revoluce fotografiemi, plakáty a videozáznamy přímo ze Zlína. Výstava v Kolektivním domě bude k vidění od 14. do 30. listopadu a láká také na bohatý doprovodný program. Akci pořádá Živý Zlín ve spolupráci se Zlínskou křižovatkou a dalšími organizacemi. 

od 14.11.2023 do 30.11.2023
Autor článku: 
Anežka Gavendová

Svoboda je nesmírně důležitá a nejen v posledních letech se ukazuje, že je třeba o ni pečovat. Považujeme za klíčové si připomínat také historické milníky a osobnosti, jejichž myšlenky jsou aktuální i dnes,” popisuje Jana Kubáčová, ředitelka kulturního a kreativního centra Živý Zlín. „Výstavou se snažíme připomenout především události lokální, protože právě ty jsou vždy hybatelem větších změn ve společnosti. Člověk zkrátka musí začít od sebe,” dodává Kubáčová.

V Kolektivním domě bude k vidění více než sto fotografií a plakátů z revolučního Zlína, které doplní záznam Zpravodaje Občanského fóra. Vernisáž se uskuteční 14. listopadu od 16 hodin. Zahájí ji beseda Cesta ke svobodě s Milanem Uhde a Annou Šabatovou, signatáři Charty 77. Program doplní svým vystoupením dechové trio filharmoniků Ligneus. 

Zlínskou revoluci připomene přímo 17. listopadu od 18 hodin také film Sametový Zlín, který uvede přímo jeho režisér Petr Babinec. Tento padesátiminutový dokument z roku 2022 vypráví příběh zlínské revoluce skrze její účastníky a je prokládaný unikátními historickými záběry, které se podařilo dohledat.

Výstavu obohatí také koncert Kryl o páté. Ve středu 29. listopadu o 17 hodin bude písně Karla Kryla hrát a zpívat herec Městského divadla Zlín Adam Kořán. 

Vstupné na výstavu a doprovodný program je dobrovolné. Vstupenky na koncert Kryl o páté budou v prodeji na místě za 80 Kč, v předprodeji na www.kulturazlin.cz. Otevírací doba výstavy je od úterý do pátku a v neděli od 15 do 18 hodin. Pouze 24. listopadu bude z technických důvodů zavřeno. 

Pořádá Živý Zlín ve spolupráci se Zlínskou křižovatkou v rámci Festivalu svobody za podpory Edhouse s.r.o. Více informací o programu Živého Zlína na www.kulturazlin.cz, další akce konané v rámci Festivalu svobody na www.festivalsvobody.cz.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024