čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Logo festivalu
© Archiv pořadatele



Ohlédnutí za 93. ročníkem festivalu Jiráskův Hronov

HRONOV: Tradičním ohňostrojem, provázeným deštěm, který ostatně charakterizoval deset dnů nejstaršího českého festivalu, byl zakončen 93. Jiráskův Hronov. Jeho pořadateli byli město Hronov a NIPOS; největším finančním donorem je Ministerstvo kultury. Další prostředky přinesly výnosy ze vstupného a seminářů a sponzorské dary. Slavnostního a rovněž deštivého zahájení se zúčastnil ministr kultury pan Martin Baxa, dále hejtman Královéhradeckého kraje pan Martin Červíček a další hosté.

Autor článku: 
festival Jiráskův Hronov

Festivalový program tvořilo celkem 182  akcí, především představení v hlavním programu (inscenace vybrané z 10 celostátních druhových národních přehlídek), inspirativním programu (několik profesionálních inscenací, dvě zahraniční, divadelní program pro děti), volném programu (nabídka dalších amatérských inscenací) a každý večer koncerty v parku. Navštívilo je celkem 51 180 diváků, posluchačů, což je mimochodem nejvíc za posledních  patnáct ročníků festivalu. K tomu musíme přičíst 15 půldenních seminářů (256 seminaristů), 4 výstavy a pětidenní česko-slovenskou síťovací konferenci na téma Amatérské divadlo a jeho společenské výzvy, podpořenou z Národního plánu obnovy. Tradicí je už  nedělní Den lidové kultury. Festival  zaznamenal některé  novinky. Např. poprvé se v jednom dnu představily  tanec (moderní i lidový) a další pohybové aktivity (např. pantomima či improvizované pohybové představení), což umožnilo lektorům problémového klubu zamyslet se nad současnými tanečními a pohybovými jevištními aktivitami. Mezi lektory byli matematik a dramatik René Levínský, politik a bývalý divadelník Oldřich Kužílek, šéfka činohry SND v Bratislavě Miriam Kičiňová a další. Poprvé na festivalu účinkoval umělec z USA (inspirativní minimalistické zpracování příběhu Richarda II. pod názvem Tento malý svět). Vše reflektoval denní festivalový zpravodaj a vysílání na sociálních sítích. Pořadatelé by vlastně mohli být zcela spokojeni, kdyby téměř v závěru festivalu nedošlo k mimořádně politováníhodné události. Technik dal pohlavek herečce v průběhu představení, neboť se mu zdálo, že poškozuje majetek divadla. Incident skončil přivoláním státní policie. Násilí  za žádných okolností do divadla nepatří a je naprosto nepřípustné řešit cokoli fyzickou inzultací. Pořadatelé a veení festivalu se souboru i dívce omluvili a festivalový výbor pořadatelům uložil připravit taková opatření, která podobnému jednání zamezí, byt lidskému selhání úplně předejít nelze. Je důležité obnovit pocit důvěry a bezpečí jak na straně divadelníků, tak na straně návštěvníků.

Další informace  Jan Julínek (programový ředitel, NIPOS), Lenka Lázňovská (řed. NIPOS)

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024