SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 67. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Poslyš, jak zní: mluvená řeč, hlas a rozhlas se uskuteční od 1. do 8. července 2023.
Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další opulentní program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 67. ročníku tomu nebude jinak!
Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Registrace je nejvýhodnější do konce května. Pro studenty je připraven zvýhodněný studentský balíček. Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude i obsahem učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Nechybí tradiční Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.
Z nabídky garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová vypíchla: „Dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, jejíž výstupy tiskne časopis Tvar nebo dílnu tvůrčího psaní s R. Malým. Též dílny překladu (z angličtiny a němčiny s T. Dimterem a P. J. Poncarovou) či divadelní adaptace nedramatického textu s K. Čepkovou. Téma festivalu uchopují dílny rozhlasové tvorby s J. Kačmarčíkem a voicebandová se Z. R. Šturmou.“ Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna V. Holčákové.
Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: S K. Smolíkovou o poslechu audioknih a tvůrčím psaní pro děti, s. M. Tomáškem o Máchovi, Erbenovi a Němcové, s. J. Křečkem o skvělých Dílnách České knižnice, s P. Novotným o možnostech zvukové poezie. Na přednášku při loňském ročníku naváže M. Ptáčníková s onomastickým seminářem. S. Štěpáník se bude zabývat autenticitou výuky mateřštiny.
A pro děti? „Dětských dílen je připraveno vícero, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ říká vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat zážitkovou dílnu nebo hudebně-výtvarnou dílnu. Dětem ve věku 6–10 let nabízíme opět dramatickou dílnu. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit k E. Sukové a zkusit napsat a nahrát pohádku. Neváhejte a své děti přihlaste!“ Rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.
Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce Jarmark dílen v pátek odpoledne a večer. Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.