středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Plakát festivalu
© Zdroj: www.musicapura.cz



Musica Pura zve milovníky lidové hudby a tance do Bohumína a Ostravy

BOHUMÍN, OSTRAVA: Mezinárodní hudební festival Musica Pura vstupuje do osmého ročníku a svým příznivcům nabídne ve dnech 23.-24. listopadu 2022 nejen festivalové koncerty v Bohumíně a Ostravě, kde se představí na 11 folklorních kolektivů se sólisty a hosty, ale také workshop slovenských lidových tanců pro veřejnost s uznávaným choreografem a tanečním pedagogem.

 

od 23.11.2022 do 24.11.2022
Autor článku: 
Klára Blažková

„Cimbálové muziky Jagár, Ondřejnica, Ensemble Flair a hudecká muzika Základní umělecké školy Bohumín – to je úvodní koncert festivalu Musica Pura, který je zároveň podzimní edicí rozhlasového hudebního cyklu Zpěvem k srdci.“ K poslechu a návštěvě „Bohumínského folklorního notování“, které se koná ve středu 23. listopadu od 19.30 hodin v sále Pod Zeleným dubem, zve ředitel festivalu a zároveň autor hudebního cyklu Jan Rokyta.

O den později, ve čtvrtek 24. listopadu od 18.00 hodin, se dostane k hudebnímu slovu ostravská folklorní scéna, která patří k nejdynamičtějším v České republice. Pestré regionální zaměření zdejších souborů a kapel je přímo úměrné charakteru moravskoslezské metropole: téměř všichni zdejší milovníci lidové hudby a tance jsou totiž „odněkud“ a ze svých regionů si do Ostravy přinesli kus svého kulturního domova. „Od pomyslných lašských, valašských a slezských humen přes moravsko-slovácký jih až po temperamentní slovenský východ se ponese „Ostravské setkání u cimbálu“, které se po třech desetiletích symbolicky koná právě v Divadelním sále Domu kultury Poklad a navazuje tak na tradici z let osmdesátých,“ přibližuje Jan Rokyta.

Účinkují Dětský soubor Holúbek, cimbálové muziky Lipka, Tolar, Friš, Fogáš, cimbálová muzika Slezského souboru Heleny Salichové a Ľudová hudba Šmykňa.

Po skončení koncertu následuje od 20.30 do 21.45 (nejen) pro tanečníky z ostravských folklorních souborů „Workshop slovenských lidových tanců“ pod vedením známého tanečního pedagoga, choreografa a uměleckého vedoucího Slovenského ľudového uměleckého kolektívu (SĽUK) doc. Mgr. art. Stanislava Marišlera, ArtD. Vstupenka na koncert je zároveň vstupenkou na workshop a následnou zábavu u muziky.

Předprodej vstupenek probíhá v Ostravském informačním servisu (pobočky Elektra, Svinov, Přívoz, Jih) a na www.dkpoklad.cz. V Bohumíně jsou lístky v prodeji na recepci Hotelu Pod Zeleným dubem, případně je můžete rezervovat na e-mailové adrese: info@musicapura.cz.

Záštitu nad festivalem převzali místostarosta města Bohumín Igor Bruzl a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo. Akci finančně podpořil Moravskoslezský kraj, Město Bohumín a Český rozhlas Ostrava.

Více informací na www.musicapura.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024