UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po třech letech se do Uherského Hradiště vrací Muzejní noc. Pro všechny návštěvníky, malé i velké, jsou připraveny nejrůznější aktivity, zábava, soutěžní disciplíny a tvoření. Středobodem akce bude hlavní budova Slováckého muzea a přilehlý park ve Smetanových sadech, kde se uskuteční většina připraveného programu. Dvě komentované prohlídky proběhnou také v Galerii Slováckého muzea. Tato akce zařazená na seznam Mezinárodního dne muzeí v České republice je připravena na pátek 20. května od 16.30 do 23.59 hodin. Dobrovolné vstupné bude věnováno na obnovu ukrajinských památek a sbírek.
Prostranství před budovou muzea se promění v kolonádu z přelomu 19. a 20. století. Celá akce bude volnou inspirací k aktuálně probíhající výstavě Jako růže, móda zrcadlem doby. „Pro návštěvníky jsou připraveny kromě komentovaných prohlídek i hudební a dramatická vystoupení žáků ZUŠ Uherské Hradiště a pohádkové čtení pracovnic dětského oddělení Knihovny BBB. Po celou dobu trvání akce mohou děti vybírat z nepřeberného množství doprovodných aktivit,“ láká Petra Tománková, koordinátorka akce ze Slováckého muzea a vyjmenovává z programu: „Ve Smetanových sadech bude program propojen s výstavou Jako růže a muzeum a jeho okolí se promění v promenádu krásně oděných dam a elegantních pánů. Každý si bude moci vyrobit klobouk, slunečník nebo vějíř, navštívit stylovou kavárnu. Kdo bude chtít, může si procvičit navlékání, šněrování, chůzi s krinolínou v úzké uličce a spoustu dalších aktivit.“
K poslechu budou v průběhu podvečera hrát a recitovat žáci ZUŠ. V 18.00 se můžeme těšit na čtenou pohádku Labutí dům. Poté budou následovat i komentované prohlídky výstavy Jako růže, kterých se ujme autorka výstavy Libuše Dufková z Moravského zemského muzea v Brně. První v 18.30, další 21.00. Prohlídky budou vždy zakončeny módní přehlídkou okrašlovacího spolku Calma z Luhačovic.
Nejen pro zájemce výtvarného umění je program připraven i v Galerii Slováckého muzea, kde si kurátoři připravili povídání o plastice Meteorit, která pro mnohé rozporuplně obsazuje prostor před galerií. Dále se dozví zajímavosti z historie samotné budovy a představí i aktuální výstavy Přírůstky a Lubomír Typlt.
Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště, pátek 20. května od 16.30 do 23.59 hodin. Vstup volný.
Program:
Slovácké muzeum – hlavní budova, Smetanovy sady
16.30 – 21.00
* Vystoupení dětí ze ZUŠ Uherské Hradiště – dramatický a hudební obor
* Tvořivé dílničky a aktivity před muzeem
výroba klobouků, vějířů a slunečníků
výroba papírových zvířátek
šněrování, navlékání, labyrint s honzíkem, zábavné portrétování
18.00
* Čtení z knihy Daniely Krolupperové Labutí dům – knihovnice dětského oddělení Knihovny BBB
(ve výstavě Jako růže)
18.30 a 21.00
* Komentované prohlídky výstavy Jako růže s módní přehlídkou spolku Calma z Luhačovic
Galerie Slováckého muzea – Otakarova ulice
17.30
* Komentovaná prohlídka objektu galerie.
19.30
*Komentovaná prohlídka výstav Přírůstky a Typlt
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.