čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Belle
© Zdroj: Asociace českých filmových klubů



Mamoru Hosoda: Belle. Japonský animovaný film o odvaze najít svůj vlastní hlas

ČR: Mistr japonské animace Mamoru Hosoda již před lety deklaroval svou fascinaci starou francouzskou pohádkou Kráska a zvíře. Ve svém sedmém filmu ji převedl na plátno zcela originálním a ryze současným způsobem. Slavnostní premiéra nového japonského animovaného filmu Belle proběhne 23. 3. v pražském kině Aero a bude doplněna tematickým programem a také uvedením předchozího filmu režiséra Kluk ve světě příšer. Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvede film do kin od 24. března 2022 v původním znění s titulky.

23.03.2022
Autor článku: 
Zuzana Fuxová

Belle vypráví příběh plaché dívky Suzu, která ve virtuálním světě “U” prostřednictvím svého avatara - zpěvačky Belle - znovu nachází svůj hlas. Potkává tu také zraněné a samotářské zvíře a společně se vydávají na cestu dobrodružství, nebezpečí a lásky, na cestu, která odhalí jejich skutečné já a osvobodí je od jejich strachů.

Vyzrálý a komplexní film zpracovává několik různorodých témat do uměleckého díla, v jehož rámci se hluboké sdělení propojuje s fascinujícím vizuálním stylem a výrazným hudebním doprovodem. Při svém premiérovém uvedení na filmovém festivalu v Cannes si film vysloužil čtrnáctiminutový potlesk ve stoje.

Mezi nejznámější výtvarníky, kteří se podíleli na Belle, patří Jin Kim, výtvarník postav řady ikonických Disneyho filmů jako Ledové království, Na vlásku a Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa. Některé z virtuálních fantasy světů v Belle pomohlo vytvořit také irské animační studio Cartoon Saloon, konkrétně režiséři Vlkochodců Tomm Moore a Ross Stewart.

 

Hosoda: Chci dodat odvahu dětem celého světa

Belle je film, o kterém jsem vždycky snil a teď jsem byl konečně díky úspěchu svých předchozích filmů schopen ho natočit. Najdete v něm romanci, akci i napětí, ale zabývám se v něm i hlubšími tématy jako život a smrt. Doufám, že divákům bude připadat i zábavný, protože takový byl můj záměr. Chci dodat odvahu dětem celého světa, aby oslavovaly svou budoucnost. Budou to totiž právě ony, kdo ji ve stále se proměňující společnosti ponesou na svých bedrech,” říká režisér Mamoru Hosoda.

Mamoru Hosoda se v začátcích své kariéry podílel na slavných animovaných seriálech jako Dragon Ball Z, Slam Dunk nebo Sailor Moon. Později se stal režisérem a v roce 1999 natočil svůj celovečerní anime debut s názvem Digimon. Větší úspěch si ovšem vydobyl až jeho třetí snímek O dívce, která proskočila časem, jenž získal mnohá ocenění. Snímek Letní válka z roku 2009, kde je Hosoda i autorem scénáře, se stal velkým hitem v Japonsku a posbíral řadu ocenění ve světě.

Japonské anime filmy jsou v českých kinech stále velmi nedostatkovým zbožím, a kromě ikonických děl Hajaa Mijazakiho (Cesta do fantazie, Můj soused Totoro) se v nich neobje­vují. My jsme jako distributor vstoupili na terra incognita v roce 2016, kdy jsme koupili Hosodovo anime Kluk ve světě příšer a následně jsme pokračovali i s jeho dalším opusem Mirai, dívka z budoucnosti,” doplňuje Jan Jílek, programový ředitel AČFK.

 

Základní informace

Režie a scénář – Mamoru Hosoda
Hudba – Júta Bandó, Ludvig Forssell, Taisei Iwasaki

Původní název - Rjú to sobakasu no hime

Délka - 124 minut

Uvádíme v původním japonském znění s českými titulky

Přístupnost - přístupný

 

Rozhovor s režisérem, trailer, fotky i plánované projekce najdete na české stránce filmu.

Ohlasy

„Zatím asi nejambicióznější film japonského animátora Mamoru Hosody... vzrušující, nespoutaně imaginativní virtuální svět, který vám svou krásou bere dech.“ - Deborah Young, The Hollywood Reporter (USA)

„Hosoda, který se rychle stává jedním z nejpozoruhodnějších filmařů v japonské animaci, pokračuje ve svém impozantním díle, které složitá témata pojednává citlivým a uměleckým způsobem.“ - Hannah Strong, Little White Lies (GB)

„5 hvězdiček. Další lekce filmu od zakladatele studia Čizu... Je nejvyšší čas vyslovovat studio Čizu jedním dechem se studiem Ghibli, protože tohle je absolutní pastva pro oči.“ - Phil De Semlyen, TimeOut (GB)

„Mamoru Hosoda, který byl více než jednou označen za „nového Mijazakiho“, je zpátky s filmem, které může být jeho nejlepším dílem od Vlčích dětí... krásný a vizuálně strhující snímek, který vdechuje nový život příběhu, starému jako čas sám.“ - Rafael Motamayor, Collider (USA)

 

Filmy, které Asociace českých filmových klubů uvádí do tuzemských kin

Hranice odvahy, Norsko, režie Johanne Helgelandová. V kinech od 20. 1. 2022.

Belle, Japonsko, režie Mamoru Hosoda. V kinech od 24. 3. 2022.

 

Letošní 48. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kterou AČFK pořádá, se koná ve dnech 29. 7. - 4. 8. 2022. Spuštění prodeje akreditací plánujeme od poloviny června, další informace budou následovat.  

acfk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024