středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Příběh lásky, banner
© Archiv pořadatele



Příběh lásky na zámku Loučeň

LOUČEŇ: Příběhem o netradičním manželství knížete Alexandra a kněžny Marie Thurn – Taxis, který trval téměř 60 let, budou návštěvníky na zámku Loučeň provázet až do konce února.

Autor článku: 
ČTK

Po návštěvnicky rekordně úspěšném Příběhu vánočního stromečku přichází zámek Loučeň s další tradiční sérií tematických prohlídek, věnovaných romantickému příběhu Alexandra a Marie Thurn – Taxis, tedy knížete a kněžny. Pokud byste čekali obyčejný příběh aristokratického manželství, byli byste na omylu.

„Po Příběhu vánočního stromečku, který na zámku tradičně vyprávíme od listopadu do ledna, jsme přemýšleli, jaké speciální prohlídky pro naše návštěvníky připravit dále. Vzhledem k tomu, že 14. února celý svět slaví svátek zamilovaných, říkali jsme si, kdy jindy odvyprávět láskyplný příběh naší knížecí dvojice, když ne právě v únoru? Příběh Alexandra a Marie jsme našim návštěvníkům poprvé představili již v roce 2020 a díky velkému úspěchu jsme ho zařadili do stálého programu,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň.

Příběh této knížecí dvojice, který započal roku 1875 v Benátkách, byl od první chvíle netradiční. Nejednalo se totiž o předem smluvený aristokratický sňatek, ale o skutečnou a čistou lásku. Alexandr s Marií společně procestovali celý svět, přivedli na svět 3 syny a dočkali se 11 vnoučat. A právě postava jednoho z potomků, syna Ericha, provede návštěvníky krásným životním příběhem nejen svých rodičů Alexandra a Marie, ale představí i další zajímavosti a symboly lásky v různých podobách.

Jak již mají loučeňští ve zvyku, prohlídky budou opět zážitkem všemi smysly. Návštěvníci si budou moci užít během prohlídky klavírní vystoupení, uslyší zamilované verše a zámek bude provoněn příjemnými vůněmi.

„Prohlídku zámku v rámci Příběhu lásky doporučuji zakončit večeří při svíčkách v zámeckém hotelu Maxmilian nebo se ubytovat v jednom z našich kouzelných zámeckých apartmánů, které jsou jako stvořené pro romantické pobyty,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň.

Zámek Loučeň je otevřen denně, ve všední dny od 12:00 do 16:00, o víkendech od 11:00 do 16:00. Vstupné na prohlídku Příběhu je 180 Kč/osoba, v případě zájmu o vstup pouze do parku s labyrinty je jednotné vstupné 90Kč/osoba. Pro velký zájem o prohlídky je návštěvníkům doporučeno zakoupit vstupenky předem online na webu zámku Loučeň.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Fürstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný.

http://www.zamekloucen.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024