neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Přemysl Vacek, vítěz soutěže Zlatý diktafon
© Archiv pořadatele



Nejlepší studentské práce orální historie získaly ocenění v sedmém ročníku soutěže Zlatý diktafon

ČR: Snaha odkrýt krásu a smysl staré hudby současným posluchačům či  Dopady ,,Akce P“ pohledem rodiny řeckokatolického kněze. To jsou za všechny dvě témata vítězných prací sedmého ročníku soutěže České asociace orální historie (COHA) – Zlatý diktafon.

Autor článku: 
Filip Poštulka /jal

Soutěž Zlatý diktafon oceňuje studentské práce vypracované metodou orální historie vždy za poslední dva školní/akademické roky ve třech kategoriích: vysoké, střední a základní školy. Práce zaslané do soutěže hodnotí členové výkonného výboru COHA, přičemž o pořadí vítězných prací rozhoduje hlasování. „Tento ročník byl specifický tematicky. Velká část přihlášených prací se totiž zabývala prožíváním aktuální pandemické situace,“ přibližuje zákulisí hodnocení Mgr. Jiří Hlaváček, PhD., z Katedry historických věd FHS UK, který je předsedou COHA a dodává: „Letos se nám poprvé sešlo velké množství prací také ze základních škol, rozhodování o konečném pořadí v této kategorii tak bylo pro porotu skutečně těžké.“ Výsledné pořadí vzniklo na základě hlasování výkonného výboru COHA. Vyhlášení výsledků proběhlo v budově Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., v pátek 4. února 2022. Diplomy oceněným slavnostně předal prof. Miroslav Vaněk, čestný předseda COHA a současný ředitel ústavu.

 

Vítězové soutěže Zlatý diktafon

 

- Kategorie vysoké školy:

1. místo - Mgr. Přemysl Vacek Barokáři: Historicky poučená interpretace staré hudby v Česku očima jejích aktérů (diplomová práce), Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

2. místo - Bc. Marie Jiřičková Dopady ,,Akce P“ pohledem rodiny řeckokatolického kněze (bakalářská práce), Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy  

3. místo - Mgr. Jakub Vítovec Pohostinství na Sušicku v období tzv. normalizace [diplomová práce] Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita

 

Kompletní výsledky soutěže Zlatý diktafon, včetně vítězů kategorií základních a středních škol najdete zde: http://www.coha.cz/aktivity/soutez/

 

Co je orální historie? Jde o kvalitativní metodu výzkumu. Její nezastupitelnost je zřejmá tam, kde je řada pramenů nepřístupná, nebo byla zničena; v tomto případě je často jediným zdrojem informací o určité historické události svědectví pamětníků. Některé klíčové události navíc písemné dokumenty vůbec nezachycují. Právě k vyplnění této mezery přispívají osobní vzpomínky aktérů, které pomáhají rozšířit i faktografickou základnu a spolu s ostatními prameny slouží k analýze historických faktů. Ve zkratce jde o zachycení dějin z pohledu “obyčejného” člověka. V rámci FHS UK pak běží studijní obor Orální historie – soudobé dějiny. Ten navazuje na pozitivní zkušenosti s výukou orální historie a soudobých dějin na přednáškách a seminářích zakladatele oboru profesora Miroslava Vaňka. Pracoviště spolupracuje s Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024