čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
BLAženky
© Foto: Barbora Kociánová



Po roční odmlce se na moravskoslezskou scénu vrací Mezinárodní hudební festival MUSICA PURA

BOHUMÍN, OSTRAVA: Sedmý ročník svátku lidové hudby v různých podobách přivítá pěveckou skupinu BLAženky a Ensemble FLAIR, ke kterému se připojí mladí talentovaní hudebníci spojení s Moravskoslezským krajem, ale i věhlasná folklorní kapela Rendošovci z východního Slovenska. Dvoudenní přehlídka virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací se koná v úterý 26. října v Bohumíně a ve středu 27. října v Ostravě.

od 26.10.2021 do 27.10.2021
Autor článku: 
Klára Blažková

Po neuskutečněném loňském 6. ročníku se festival poprvé ve své historii vydá i za brány moravskoslezské metropole a zamění divadelní sál Domu kultury města Ostravy za secesní sál hotelu Pod Zeleným dubem v Bohumíně a koncertní studio S1 Českého rozhlasu Ostrava.

Po náročném covidovém období a s ním spojeným výrazným omezením svatebních obřadů a veselí si letošní ročník všímá jedné z nejvýznamnějších událostí lidského života, kterou je svatba. Odpros nevěsty, loučení s kamarádkami, poděkování rodičům, její začepení, ale i svatební veselice: to vše v různých podobách a z různých regionů Karpat přinášejí BLAženky, FLAIR i legendární Rendošovci.

Pod jazykolamovým názvem koncertu „Na veseľu vešelo“ festival začne v Bohumíně, a to v půvabných prostorách koncertního sálu Pod Zeleným dubem. Koncert, pořádaný ve spolupráci s kulturním spolkem Oderberg, moderuje známá televizní i rozhlasová osobnost Moravskoslezského kraje a neméně i bohumínský patriot Lukáš Kania.

O den později se letošní festivaloví interpreti představí v koncertním studiu S1 Českého rozhlasu Ostrava, kde ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava zazní druhý a závěrečný dvojkoncert pod názvem „Viva Musica Pura!“ I tento koncert bude v obměněné formě hudební chválou svatebního obřadu, průvodcem večera však tentokrát bude známý folklorní moderátor David Pavlíček. V rámci rozhlasového cyklu „Zpěvem k srdci“ je první část koncertu vysílána živě na vlnách Českého rozhlasu Ostrava, celý koncert rovněž přenáší živě na YouTube Studio107.

Festival se koná za finanční podpory Moravskoslezského kraje, Statutárního města Moravská Ostrava a Přívoz, Města Bohumín a Českého rozhlasu Ostrava.

Více o festivalu i předprodejních místech naleznete na: www.musicapura.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024