neděle
5. ledna 2025
svátek slaví Dalimil
Tisková konference MVF Olomouc
© Zdroj: www.mfo.cz



Špičkoví světoví varhaníci na Mezinárodním varhanním festivalu Olomouc 2021

OLOMOUC: Již 53. ročník tohoto jedinečného svátku varhanní hudby se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

od 02.09.2021 do 16.09.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Mezinárodní varhanní festival, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i 53. ročník této výjimečné hudební události bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu. Ředitel MFO Jonáš Harman k festivalu říká: „I v letošním roce máme to štěstí, že můžeme pokračovat a navazovat na dlouholetou tradici svátku varhanní hudby, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Mezinárodní varhanní festival Olomouc nejen svou tradicí, ale také významem i progresivitou v dramaturgii a interpretech daleko přesahuje hranice našeho města – a nejinak je tomu i v letošním ročníku.“

Festival opět nabídne veskrze mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Dlouholetým dramaturgem festivalu je Karel Martínek, který k programu dodává: „Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby.“

Vstupenky na Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2021 lze zakoupit online na www.mfo.cz, v Informačním centru města Olomouc, anebo v místě konání koncertu vždy hodinu před jeho začátkem.

Program:

2. září 2021, Chrám Panny Marie Sněžné

Barokní lesk varhanních koncertů

(František Xaver Brixi, Johann Jacob Froberger, Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Johann Caspar Ferdinand Fischer)

Varhanní koncerty Františka Xavera Brixiho a nástroj v chrámu Panny Marie Sněžné představuji takřka dokonalou symbiózu. Zahajovací koncert ve znamení lesku barokní hudby bude patřit Michaele Káčerkové, jedné z nejvýznamnějších českých varhanic mladé generace, která má na svém kontě již mnoho domácích i zahraničních vystoupení. Je rovněž známá jako organizátorka varhanních koncertů v západočeském regionu. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie.

 

6. září 2021, Katedrála sv. Václava

Na italské vlně

(Marcel Dupré, Ottorino Respighi, Marco Enrico Bossi, Eugenio Maria Fagiani)

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali, zazní v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho. Tento umělec patří k nejžádanějším italským varhaníkům, koncertuje po celém světě a také se podílí na organizaci několika varhanních festivalů v Evropě a v Asii. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako vynikající skladatel.

 

9. září 2021, Katedrála sv. Václava

Gregoriánský chorál inspirující

(Gregoriánský chorál, Marcel Dupré, Maurice Duruflé, improvizace)

Gregoriánský chorál je jedním z nejsilnějších inspiračních zdrojů působících na varhanní hudbu v celých jejich dějinách a proto nepřekvapí, že v mnoha chrámech Evropy stále znějí společně. Takovýto působivý dialog olomouckému publiku představí pařížský varhaník mezinárodního renomé Frederic Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako výtečný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí vokální těleso Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

 

13. září 2021, Katedrála sv. Václava

Tajemství varhanní improvizace

(Johann Sebastian Bach, Max Reger, Franz Josef Stoiber)

Franz Josef Stoiber je dómským varhaníkem v Řezně. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby.

 

16. září 2021, Katedrála sv. Václava

Boží velikost ve varhanní hudbě

(Marcel Dupré, Jeanne Demessieux, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns, Julius Reubke)

Nathan Laube je jedním z nejžádanějších varhaníků dnešní doby. Pravidelně a s velkým úspěchem koncertuje v nejproslulejších světových chrámech. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. V roce 2016 obdržel prestižní cenu Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby. Vyniká jak brilantností své hráčské techniky a přesvědčivostí umělecké interpretace, tak kreativitou, pokud jde o výběr skladeb pro koncertní vystoupení. Do olomoucké katedrály přijíždí představit nesmírně zajímavý koncertní program.

www.mfo.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024