HLUBOKÁ NAD VLTAVOU: Splněný sen, galerijní událost roku, jedinečná, ucelená a cenná kolekce obrazů. S výstavou Malevič - Rodčenko - Kandinskij a ruská avantgarda, která byla minulý týden zakončena v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, jsou spojovány mnohé superlativy. Výstava, jejíž realizaci bránilo roční zdržení v důsledku pandemie koronaviru, byla přístupná pro návštěvníky od 1. 5. do 1. 8. 2021. Za tři měsíce navštívilo unikátní výstavní projekt přes 22 000 návštěvníků. Zájem o setkání s velikány ruské avantgardy byl však ještě vyšší. Na mnohé zájemce se kvůli omezením spojeným s COVID-19 bohužel nedostalo.
„Zájem o výstavu byl opravdu obrovský, předčil všechna naše očekávání. Konečné číslo návštěvnosti pouze potvrzuje, o jak mimořádný počin se jedná. Alšova jihočeská galerie se díky tomuto projektu zviditelnila nejen na tuzemské, ale i evropské scéně,“ říká ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert. Díla ruské avantgardy ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu byla v tak velkém rozsahu a kvalitě v České republice představena vůbec poprvé.
Unikátní obrazy světového umění od Kazimira Maleviče, Alexandra Rodčenka, Vasilije Kandinského a dalších, jejichž pojistná hodnota se pohybovala v řádech miliard korun a které do jižních Čech cestovaly přes pět a půl tisíce kilometrů, přilákaly návštěvníky z celé republiky.
„Na výstavu k nám zavítali odborníci, historici, umělci, výtvarníci, hudebníci i lidé, kteří se normálně o umění nezajímají. Všichni chtěli na vlastní oči vidět ducha doby, historii, která k nám promlouvá skrze tvary a barvy. Mimořádný byl také mediální ohlas,“ doplňuje ředitel galerie.
Recenze a články o výstavě se objevily například v týdeníku Respekt, Reflex, Echo, Forbes, MF Dnes, Lidové noviny a mnoho dalších. Na televizních obrazovkách mohli diváci sledovat reportáže Artmixu, Artzóny a ČTART.
Výstava sice byla v Hluboké nad Vltavou ukončena minulý týden, Alšova jihočeská galerie chce ovšem jedinečný zážitek umožnit i návštěvníkům, kteří se na výstavu nedostali. V nejbližších dnech tak bude možné na webových stránkách galerie navštívit 3D prohlídku celé výstavy. 36 významných děl tak bude možné obdivovat i v pohodlí domova.
AJG nezahálí a již se naplno pustila do přípravy dalších nových výstavních projektů, na které se návštěvníci mohou těšit na přelomu léta a podzimu.
Mediakit:
AJG - Výstava ruská avantgarda (matterport.com)
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.