sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Filharmonie Bohuslava Martinů, Zlín
© Archiv pořadatele



14|15 BAŤŮV INSTITUT ZVE NA SRPNOVÉ KONCERTY ZLÍNSKÉ FILHARMONIE

ZLÍN: Venkovní platforma 14|15 BAŤOVA INSTITUTU přímo vybízí ke konání vetších kulturních akcí pod širým nebem. V srpnu se zde uskuteční hned několik koncertů převážně klasické hudby v podání zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Vstupenky jsou již v předprodeji!

Autor článku: 
Petra Štrofová

„V přátelské spolupráci se zlínskou filharmonií jsme na letošní léto připravili skvělý hudební program. V rámci cyklu Open air léto s FBM zazní na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU čtyři koncerty. Hudební zážitek pod širým nebem bude podpořen atraktivním prostředím a atmosférou baťovského továrního areálu. Na začátku září pak proběhne již tradiční charitativní koncert Filharmonie pod širým nebem. uvedla k plánovaným kulturním událostem Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Sérii koncertů zahájí filharmonie 5. srpna s jedním z nejoceňovanějších českých dirigentů současnosti Tomášem Netopilem. Tento letní večer se v pozici sólisty představí neobyčejně talentovaný osmnáctiletý houslista Matteo Hager s Cigánskými melodiemi od P. Sarasateho. Orchestr zahraje také Rachmaninovu druhou symfonii.

11. srpna bude následovat koncert na vlnách skvělého progressive-rocku! Show skupiny Tata Bojs bude sestavená nejen z největších hitů této unikátní pražské kapely, ale i ze skladeb z jejich zbrusu nového alba.

19. srpna je na programu jeden z nejzářivějších klenotů české hudby Má vlast Bedřich Smetany. Filharmonii bude řídit její šéfdirigent Tomáš Brauner.

A 26. srpna se mohou zájemci těšit na závěrečný Saint-Saënsův violoncellový koncert v podání skvělého Petra Nouzovského a doslova ikonická Dvořákova Novosvětská symfonie – obé pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta zlínské filharmonie Leoše Svárovského.

V případě nepříznivého počasí se koncerty přesunou do Kongresového centra Zlín. Vstupenky jsou k zakoupení v předprodeji ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU a ve Filharmonii v Kongresovém centru. Jsou dostupné na pokladnách i online.

Charitativní koncert Filharmonie pod širým nebem je naplánován na 2. září. Filharmonie zahraje pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho skladby P. I. Čajkovského (polonéza z opery Evžen Oněgin, část suity z Labutího jezera, Italské capriccio) a Polovecké tance A. Borodina.

„Hudebníci často říkají, že hudba je pro ně vzduch, který dýchají. Koncerty na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU jsou ideální příležitostí, jak můžeme tento pocit na čerstvém vzduchu společně prožít. Jsem ráda, že instituce, které zřizuje Zlínský kraj, vymyslely velkolepý projekt, na kterém vystoupí špičkoví hudebníci. Těším se na setkání v architektonicky inspirativním prostoru.“ dodala Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.

Další případné informace na www.14-15.cz nebo www.filharmonie-zlin.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024