čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Patrik Hábl: Vodopád, Žižkov
© Archiv autora



V další jarní přednášce Pěstuj prostor se výtvarníci Patrik Hábl a Jiří Příhoda zaměří na vztah architektury a výtvarného umění

ČR: Druhý díl přednáškového cyklu spolku Pěstuj prostor, zaměřeného na průsečíky, společné jmenovatele i rozdíly mezi architekturou a designem, se soustředí na vztah architektury a výtvarného umění. Svá pojetí umělecké intervence do architektonického prostoru či utváření architektury „jinými prostředky“ přiblíží respektovaní čeští výtvarníci Patrik Hábl a Jiří Příhoda. Přednáška následovaná diskusí otevřenou dotazům veřejnosti se uskuteční v online formě ve středu 12. května 2021 od 18 hodin.

Autor článku: 
Martina Seidlerová

Jednoho z nejúspěšnějších současných českých malířů Patrika Hábla dlouhodobě zajímají fenomény obrazu, prostoru a měřítka. A také diváka. Se svými díly vstupuje do prostorů sakrálních, galerijních, veřejných i jiných. Pro svůj příspěvek zvolil několik ukázek svých prací z posledních sedmi let, kdy své obrazy vytvářel pro konkrétní místo a čas, ať už to bylo na týden, na 40 dnů, nebo na jeden večer. Většina uvedených instalací byla dočasné povahy. „Je důležité si uvědomovat, že pomíjivost patří nejenom k člověku, ale stejně tak i jeho stopě,“ upozorňuje Hábl.

Vizuální umělec a sochař Jiří Příhoda, jeden z laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého (1997), věnoval poslední desetiletí práci na instalacích či prostorových objektech, které si osvojují formosloví architektury a které mohou mít jisté utilitární funkce. Právě účel podle něj posouvá „sakrální“ vizuální umění k „profánnímu“ designu. Hranice mezi těmito dvěma disciplínami a přístupy je nicméně nejasná. „To pro mě představuje stejně silné téma jakým bylo v 90. letech 20. století a na přelomu milénia prostorové vnímání „rubu a líce“ naší existence a její konstrukce,“ uvádí Příhoda.

Přednáškovou sérii připravuje spolek Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury.

 

Přednáška bude ke zhlédnutí zdarma na facebookovém profilu Pěstuj prostor.

 

Patrik Hábl

Vystudoval pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru malby vedeném Pavlem Nešlehou. Na této škole v současnosti také pedagogicky působí. Svým malířským dílem, v němž navazuje na Josefa Šímu, Václava Boštíka a Vladimíra Kokoliu, si získal mezinárodní uznání. Má za sebou přes 80 samostatných výstav doma i v zahraničí; obdržel mj. Waldesovu cenu a Europol Art Award. Jeho tvorba je výhradně abstraktní, oscilující na pomezí malby a grafiky. Hábl nezřídka vstupuje se svým dílem do významných historických staveb – dokládá to například intervence “postních obrazů” v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, realizace ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze. Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava Transformace krajiny v Centru současného umění DOX, kde převýšený prostor budovy proměnil ve svébytnou kapli. Mezi jedno z jeho posledních děl patří Vodopád – dílo o výšce čtyřicet metrů, dočasně instalované na stěně jednoho z panelových domů na pražském Žižkově. Je členem Umělecké besedy a Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

 

Jiří Příhoda

Absolvoval studium sochařství u Stanislava Kolíbala a Aleše Veselého na Akademii výtvarných umění v Praze, kde později po deset let vedl Ateliér monumentální tvorby (později intermediální tvorby II). V roce 1997 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Působí na pomezí sochařství, objektu a architektury, v minulosti se věnoval také videoartu. Vytváří monumentální instalace a architektonické zásahy, které interagují s konkrétní lokalitou a zároveň zkoumají, jak mohou lidé žít smysluplný život v dnešním komplikovaném světě. Ve své práci často využívá nové technologie a materiály. Aktivně se také zajímá o grafický design a výstavní architekturu. Vystavoval samostatně například v MuseumsQuartier ve Vídni nebo v Galerii hlavního města Prahy, jeho díla najdeme u nás (např. v prostoru DEPO2015 v Plzni), v Jižní Koreji (Pusan), Číně (Peking) nebo ve Spojených státech (Austin, Tucson). Od roku 2011 Jiří Příhoda žije a pracuje střídavě v Česku a ve Spojených státech.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024