neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Legendární americký klavírista Garrick Ohlsson
© Zdroj: archiv



Festival Dvořákova Olomouc nabídne hudbu napříč stoletími a žánry – online

OLOMOUC: Festival Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, nabídne od 13. do 23. května velkolepou oslavu hudby. Vzhledem k vládním opatřením však letos proběhne bez účasti diváků prostřednictvím online přenosů. Jonáš Harman, ředitel MFO, k tomu říká: „Protože situace s epidemií koronaviru není natolik dobrá, abychom mohli nabídnout posluchačům festival v tradiční podobě, rozhodli jsme se z řady důvodů jej uskutečnit alespoň ve formě online přenosů na webu a YouTube kanále Moravské filharmonie. Jsme totiž přesvědčeni, že kulturní nabídka, život i kultura jako taková, coby stěžejní fenomén života i existence společnosti, se nemůže zcela zastavit a že i tyto aktivity jí pomohou překonat toto nelehké období, než se vše opět vrátí do normálu.“

od 13.05.2021 do 23.05.2021
Autor článku: 
Miloš Adámek

Dvořákova Olomouc má dlouholetou tradici, která se začala psát už v roce 1950. Letošní festival nabídne kromě hudebních skvostů Antonína Dvořáka i několik premiér. Do Olomouce poprvé zavítá, a s Moravskou filharmonií poprvé vystoupí, zahraniční hvězda letošního festivalu, legendární americký klavírista Garrick Ohlsson. Zážitkem určitě bude i dobové nastudování vybraných Dvořákových děl souborem Musica Florea či nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce. Oba koncerty budou mít premiéru právě na letošním ročníku festivalu. Hlavní programovou osu festivalu sestavenou z děl Antonína Dvořáka doplní kompozice dalších letošních jubilantů – Karla Husy a Igora Stravinského. Posluchači uslyší symfonické, komorní a koncertní skladby v interpretaci špičkových českých umělců, jako jsou klarinetista Igor Františák či vynikající Bennewitzovo kvarteto. Koncerty festivalu Dvořákova Olomouc bude slovem provázet renomovaný moderátor Jiří Vejvoda.

Ředitel MFO Jonáš Harman k programu festivalu dodává: „Posluchači a diváci letošního ročníku festivalu se tak mohou těšit na čtyři jedinečné koncerty a jednu filmovou hudební pozvánku do barokní Olomouce, prostřednictvím které na festival pozveme a upozorníme již týden před zahajovacím koncertem. Každý z festivalových koncertů je pak unikátní – svou formou, charakterem i hudebním žánrem, což odráží naši filozofii, čím by festival měl být především – přehlídkou různorodosti v nejširším smyslu slova, přehlídkou nejrůznějších forem, žánrů, stylů i interpretačních přístupů.“

Program festivalu

6. 5. | 19.00 | Online| Předehra festivalu

Olomouc barokní

Komponovaný pořad představující barokní krásu tří koncertních sálů v Olomouci. Zazní skladby nejvýznamnějších barokních skladatelů jako například G.F.Händela, A.Vivaldiho či J.S.Bacha. Skladby pro trubku, hoboj, flétnu, housle a soprán charakterizují nepříliš obvyklá instrumentální spojení použitá autory.

 

13. 5. | 19.00 | Online| Zahajovací koncert festivalu – Musica Florea

Dvořák jedinečný

První novodobé uvedení Dvořákových děl na historických nástrojích, dobové hráčské manýry a vůbec úplně jiné znění Dvořákovy hudby, než jsme zvyklí. Koncert provází slovem samotný dirigent špičkového tělesa Musica Florea Marek Štryncl.

 

17. 5. | 19.00 | Online | Bennewitzovo kvarteto

Dvořák & Brahms

Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu.

 

21. 5. | 19.00 | Online | Lukáš Oravec Quartet s Moravskou filharmonií Olomouc

Jazz & smyčce

Nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij.

 

23. 5. | 19.00 | Online | Husa, Dvořák a Stravinskij – Garrick Ohlsson a Moravská filharmonie Olomouc s Jakubem Kleckerem

Velké finále

Jedinečný hudební zážitek. Moravská filharmonie Olomouc a Garrick Ohlsson – světový špičkový klavírista, který má k české hudbě hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel i řadu ocenění. Zazní díla jubilantů Karla Husy, Antonína Dvořáka a Igora Stravinského.

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou, zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

O pořadateli – Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí i pravidelné a časté uvádění nových děl v jejich premiéře. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

www.mfo.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024