čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Miroslav Sekera
© Archiv pořadatele



Moravská filharmonie Olomouc u vás doma: v listopadu nabídne dva streamované koncerty

OLOMOUC-ČR: Moravská filharmonie Olomouc přinese svým posluchačům dva listopadové koncerty – 5. a 9. 11. – z koncertního sálu přímo do jejich domovů. Orchestrální koncert s předním českým houslistou Janem Mráčkem a komorní koncert s mezzosopranistkou Evou Garajovou a klavíristou Miroslavem Sekerou budou k vidění zdarma na webu mfo.czfacebooku filharmonie vždy od 19 hodin.

od 05.11.2020 do 09.11.2020
Autor článku: 
Andrea Pitronová

Vzhledem k protiepidemickým opatřením byla Moravská filharmonie nucena zrušit své listopadové koncerty. „Postupně sdělovaná vládní opatření momentálně bohužel neumožňují plánovat provoz filharmonie ve standardním režimu a realizovat plánované koncerty se sólisty, zejména pak s těmi zahraničními, je téměř nemožné. Některé koncerty jsme tak museli, ač neradi, zrušit, pro další hledáme náhradní termíny,“ vysvětluje ředitel Moravské filharmonie Olomouc, Jonáš Harman. Na dva z původně plánovaných koncertů se v online podobě posluchači mohou těšit už v následujících dnech. „Nejedná se o náhradu zrušených koncertů, ale spíše o naši snahu prostřednictvím hudebního zážitku doručit pozitivní naladění a harmonii až k prahu našich milých posluchačů. Obzvlášť v této mimořádné a nelehké situaci to chápeme a cítíme jako naše poslání,“ dodává Jonáš Harman.

 

Zřídka uváděná, raná díla velikánů a komorní zážitek – živě u vás doma 

Ve čtvrtek 5. listopadu odehraje orchestr živě koncert s názvem Smyčce v hlavní roli, který nabídne raná díla F. Schuberta, L. Janáčka a F. Mendelssohna-Bartholdyho. Program původně avizovaného koncertu se sice mění, hlavní protagonisté ale zůstávají stejní – Moravskou filharmonii povede její šéfdirigent Jakub Klecker a sólových partů se ujme přední český houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. „Těší nás, že Jan Mráček i přes veškeré současné komplikace způsobené pandemií svoji účast potvrdil a společně s námi vybral posluchačsky atraktivní program,“ uvádí Jonáš Harman. Pro živý stream byly zařazeny skladby Franze Schuberta, Leoše Janáčka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Zřídka uváděná díla tematicky spojuje jejich mladistvá energie. Zkomponovali je totiž ve velmi raném věku – Franz Schubert v devatenácti, Leoš Janáček ve třiadvaceti, Felix Mendelssohn-Bartholdy pak dokonce ve svých třinácti letech. „Jedná se o Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll z roku 1822 – tedy o dílo, které je o celých dvaadvacet let starší než Mendelssohnův druhý, mnohem známější koncert e moll,“ upřesňuje šéfdirigent Jakub Klecker.

V pondělí 9. listopadu pak zamíří do českých domácností koncert nazvaný Lidová poezie v písních z komorního koncertního cyklu „K“. Předtočený koncert bude streamovaný od devatenácti hodin rovněž na webu a facebookové stránce Moravské filharmonie. Vystoupí na něm mezzosopranistka Eva Garajová, která se řadí mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, a vynikající klavírista Miroslav Sekera, který jako sólový i komorní hráč navštívil mnohá evropská i světová prestižní pódia. Nahrávku Moravská filharmonie zveřejní také na svém YouTube kanálu.

Podrobný program streamů:

 

5. listopadu 2020 od 19 hod.: koncert Smyčce v hlavní roli

  • Franz Schubert: Rondo A dur pro housle a smyčce 
  • Leoš Janáček: Suita pro smyčce
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll

 

Účinkují:

Jan Mráček – housle 

Jakub Klecker – dirigent

Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc

 

9. listopadu 2020 od 19 hod.: komorní koncert Lidová poezie v písních

  • Antonín Dvořák: V národním tónu, op. 73
  • Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
  • Leoš Janáček: Moravská lidová poesie v písních (výběr)
  • Vítězslav Novák: Slovenské spevy (výběr)

 

Účinkují:

Eva Garajová – mezzosoprán

Miroslav Sekera – klavír

 

Více informací o Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024