středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Tomáš Dvořák
© Martin Houska



Tomáš Dvořák získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla

PLZEŇ: Velký důvod k radosti má opět Divadlo Alfa. Cenu Ministerstva kultury za osobitý celoživotní přínos rozvoji českého loutkového divadla a jeho reprezentaci v zahraničí získal totiž 28. října 2020 režisér a dlouholetý umělecký šéf Divadla Alfa Tomáš Dvořák. Zařadil se tak po bok dalších významných osobností, které cenu získaly za svůj přínos českému divadlu v minulých letech: například David Radok, Jiří Suchý nebo Ladislav Smoček.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Tomáš Dvořák (*1956) nastoupil do plzeňského Divadla Alfa v roce 1979 jako loutkoherec. Postupně se začal zabývat i režií a v roce 1991 se stal uměleckým šéfem Alfy. Cíleně pracuje s odkazem starých českých loutkářů a rozvíjí ho moderními divadelními přístupy.

Jeho inscenace jsou žádané na festivalech doma i v zahraničí a řadu z nich zdobí mnoho cen, například Jéminkote, Psohlavci nebo James Blond nebo nejslavnější z nich Tři mušketýři, kteří objeli svět a nasbírali více než dvě desítky cen. Mušketýři potěšili diváky nejen v Evropě, ale také třeba v Japonsku, v USA nebo v Kanadě. K žádaným a ceněným inscenacím patří také trilogie Johanes Doktor Faust, Don Šajn a Jenovéfa, současné zpracování tří nejznámějších her lidových loutkářů. Velké uznání přinesly Dvořákovi také inscenace Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků nebo Krásný nadhasič, které realizoval v Naivním divadle Liberec. Právě klíčové inscenace, které Tomáš Dvořák vytvořil v Plzni a v Liberci, proslavily po roce 2000 české loutkářství v zahraničí. Po určitém útlumu oboru v porevoluční době, to byli právě Tomáš Dvořák a Josef Krofta, kteří znovu otevřeli českému loutkářství dveře do světa. Nezaměnitelný režisérský rukopis Tomáše Dvořáka propaguje nejen české loutkářství a Divadlo Alfa, ale také město Plzeň, k němuž patří loutky stejně neodmyslitelně jako pivo. Proto také Tomáš Dvořák obdržel v loňském roce Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo a vstoupil do síně slávy tohoto města.

Letošní Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury získalo kromě Tomáše Dvořáka dalších sedm osobností. Patří mezi ně například spisovatel Michal Ajvaz, hudebník Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu nebo in memoriam filmový režisér Miloš Forman.

„Jedním z nejnovějších kousků Tomáše Dvořáka pro Divadlo Alfa je inscenace Pozor, Zorro! plná loutkových kouzel a skvělé mexické hudby. Brzy se na ni budete moci podívat online v přímém přenosu, který pro diváky chystáme,“ zve na divadelní představení ředitel Divadla Alfa Jakub Hora. Záznamy dalších inscenací režírovaných Tomášem Dvořákem jsou ke zhlédnutí na YouTube kanále Alfa zírá, který divadlo otevřelo už během první vlny koronavirové krize.

Novinkou, kterou Alfa právě vydala, je trojCD Pohádky ze zavřeného divadla. Audio nahrávky jsou důkazem toho, že divadelníci umí pohádky nejen hrát, ale i vyprávět! V době, kdy covid 19 Alfu poprvé zavřel, nelenili a pustili se do jiné práce, než byli zvyklí. Natáčeli literární kvízy, tvůrčí dílny, a především nahráli pro audiozáznam osm upravených pohádek z repertoáru divadla a navrch dvě pohádky, jejichž autorkou je herečka a dramatička Blanka Josephová-Luňáková.

"Naši herci a technici se činili, aby výsledek byl co nejbarvitější a nejzábavnější. Teď se nám podařilo vydat tři CD s deseti pohádkami a speciálním Korona kupletem, jehož text napsala Blanka Josephová-Luňáková a hudbu složil herec Petr Vydarený. Pohádky jsou o čertech, ovečkách, pirátech, ale také o cestě do středu Země. A jsou ideální nejen na poslech doma, ale také na cesty,“ říká dramaturgyně Alfy Petra Kosová. TrojCD Pohádky ze zavřeného divadla stojí 190 korun a lze ho objednat aktuálně mailem na adrese veronika.nadenickova@divadloalfa.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024